Suma životného mimina je od júla vyššia približne o desať eur. Spolu s ňou porastú aj niektoré sociálne dávky a príspevky.
Kým pre viacerých ľudí je jeho zvýšenie dobrou správou, iným môže spôsobiť komplikácie. A to v prípade, že majú nižší príjem a otázku bývania si chcú riešiť cez hypotéku.
Každý, kto požiada v banke o hypotéku, prechádza viacstupňovým overovaním, či bude schopný splácať peniaze aj s úrokmi.
Banka overuje aj to, či bude mať žiadateľ zo svojho čistého príjmu po odpočítaní mesačnej splátky a novej výšky životného minima dostatočnú rezervu aj na iné bežné výdavky.
Téme zvýšeniu životného minima a hypoték sa venoval v relácii Správy redaktor Radoslav Šebo:
Podľa odborníka na financie môžu mať problém najmä nízkopríjmové domácnosti, ktoré už nemusia mať nárok na hypotéku v takej výške, na akú by mali ešte pred niekoľkými dňami, keď bolo životné minimum nižšie.
„Pri mladom páre, kde každý má po tisíc eur mesačne a chcú hypotéku na tridsať rokov, by to znamenalo podľa pôvodných čísel niečo cez 161-tisíc, ale podľa nových 158-tisíc. Inak povedané, mali by nárok na hypotéku nižšiu o 2 700 euro,“ vysvetlil ekonomický analytik spoločnosti Swiss Life Select Pavel Škriniar.
Viacpočetné rodiny
Situácia sa môže ešte viac skomplikovať tým domácnostiam, v ktorých žijú viacpočetné rodiny, predovšetkým s nezaopatrenými deťmi.
Od čistého príjmu, na základe ktorého banka vypočíta maximálnu výšku hypotéky, sa odpočítava životné minimum. A to nielen žiadateľa, ale aj členov domácnosti.
„Pri rodine, ktorá má štyroch členov, čiže otec, matka a dve deti, sa nám znižuje maximálna možná mesačná splátka o 16 eur. V tom maximálnom poňatí toho, aká môže byť vysoká hypotéka, sme klesli zo 170-tisíc na 165-tisíc,“ uviedol výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.
V takomto prípade musí žiadateľ zvážiť iné alternatívy, ako získať dostatok peňazí na zabezpečenie nového bývania.