Na hlavný obsah

Zóna pomoci či zóna smrti: OSN v Pásme Gazy zaznamenala stovky úmrtí v blízkosti distribučných miest

K úmrtiam dochádza aj pri humanitárnych konvojoch.

Zóna pomoci či zóna smrti: OSN v Pásme Gazy zaznamenala stovky úmrtí v blízkosti distribučných miest
Ilustračná snímka - zničené budovy v Pásme Gazy. Foto: TASR/AP

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v piatok (4. 7.) uviedol, že zaznamenal najmenej 613 prípadov usmrtenia pri centrách spravovaných Humanitárnou nadáciou pre Gazu (GHF) a v blízkosti humanitárnych konvojov v Pásme Gazy.

Ide o údaje k 27. júnu, informuje agentúra Reuters. GHF, ktorá má podporu Spojených štátov a Izraela a ktorá mala nahradiť doterajší systém distribúcie humanitárnej pomoci vykonávaný agentúrami OSN a inými medzinárodnými organizáciami, ktoré Izrael kritizuje, začala v Pásme Gazy pôsobiť koncom mája.

„Zaznamenali sme 613 usmrtení, tak pri centrách GHF, ako aj v blízkosti humanitárnych konvojov. Tento údaj je k 27. júnu. Od tej doby už došlo k ďalším incidentom,“ povedala v piatok novinárom v Ženeve hovorkyňa vysokého komisára OSN pre ľudské práva Ravina Shamdasaniová.

GHF je americká organizácia registrovaná v štáte Delaware. Distribúciu pomoci v Pásme Gazy začala 26. mája po uvoľnení takmer tri mesiace trvajúcej blokády pomoci zo strany Izraela. Tá uvrhla obyvateľov zhruba dvojmiliónového Pásma Gazy na prah hladomoru.

Jedlo ako zbraň

Nový mechanizmus obmedzuje distribúciu potravín na malý počet centier. Všetky strážia pracovníci ozbrojení bezpečnostných agentúr a kam si ľudia musia pre pomoc osobne dôjsť. V súčasnosti sú zriadené štyri takéto centrá, všetky v blízkosti pozícií izraelskej armády.

Izrael požadoval túto alternatívu, pretože dáva teroristickej skupine Hamas za vinu, že pomoc odkláňa.

OSN a ďalšie humanitárne skupiny uvádzajú, že k významnému rozkrádaniu pomoci nedochádzalo. Súčasný mechanizmus odmietajú s tým, že umožňuje Izraelu používať jedlo ako zbraň, porušuje humanitárne princípy a je neefektívny.

V posledných týždňoch sa pravidelne objavujú informácie o streľbe a obetiach pri centrách GHF.

Dvaja pracovníci z centier pre distribúciu humanitárnej pomoci organizácie GHF v Pásme Gazy agentúre AP napríklad povedali, že ich kolegovia najatí k stráženiu sa uchyľujú k ostrej streľbe a používaniu zábleskových granátov v miestach, kde sa hladní Palestínčania preťahujú o jedlo.

Hovorca logistickej spoločnosti Safe Reach Solutions, s ktorou GHF zmluvne spolupracuje, naopak AP oznámil, že na žiadnom z ich areálov doteraz nedošlo k žiadnym vážnym zraneniam.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet