Na hlavný obsah

Slováci oslavujú prvé víťazstvo na MS 2026, proti Nórom sa poriadne nadreli

Rozhodujúci gól strelil kapitán Marek Hrivík.

Slováci oslavujú prvé víťazstvo na MS 2026, proti Nórom sa poriadne nadreli
Slováci oslavujú gól na MS 2026 v hokeji. Foto: TASR/Veronika Mihaliková

Slovenskí hokejoví reprezentanti vstúpili víťazne do MS 2026 vo Švajčiarsku. V úvodnom vystúpení zdolali Nórsko 2:1 a pripísali si tri body do tabuľky B-skupiny. O góly Slovenska sa postarali Kristián Pospíšil a Marek Hrivík.

Oba tímy odohrajú svoj druhý zápas v skupine v nedeľu 17. mája. Slováci nastúpia o 12.20 h proti Taliansku, Nórov čaká o 20.20 h duel so Slovinskom.

Slovensko – Nórsko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 9. Pospíšil K. (Pospíšil M., Kňažko), 49. Hrivík (Liška, Rosandič) – 40. Koblar (Bakke Olsen). Rozhodcovia: MacFarlane (USA), Tscherrig (Švaj.) – Hautamäki, Niitylä (obaja Fín.), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 4711 divákov.

Zostavy:

Slovensko: Hlavaj (Gajan) – Rosandič, Gajdoš, Koch, Kmec, Kňažko, Štrbák, Radivojevič – Pospíšil K., Pospíšil M., Okuliar – Liška, Hrivík, Faško-Rudáš – Sýkora, Čederle, Chromiak – Petrovský, Kollár, Mešár – Minárik

Nórsko: Normann (Haukeland) – Krogdahl, Kåsastul, Johannesen, Solberg, Hurrod, Östby, Saxrud-Danielsen – Ronnild, Vikingstad, E. Salsten – Eriksen, E. Bakke Olsen, Vesterheim – Martinsen, Koblar, Pettersen – Jacob Berglund, H. Salsten, Steen – Elvsveen

Slováci vstúpili do zápasu aktívne, často hrali s pukom a viackrát sa usadili v útočnom pásme. Ich úvodným pokusom o streľbu však chýbala presnosť alebo ich zblokovali Nóri. Od šiestej minúty sa Slováci museli brániť po tom, čo hrali v šestici a aj zásluhou obetavej hry a viacerým zákrokom Hlavaja situáciu zvládli.

V ôsmej minúte sa Ronnild dostal do veľkej šance po prečíslení dvoch na jedného, Hlavaj podržal svoj tím a následne platilo známe nedáš – dostaneš. Martin Pospíšil vysunul svojho brata Kristiána, ktorý po prieniku za obranu otvoril skóre – 1:0.

V 11. minúte sa Slováci dostali k štvorminútovej presilovke po vysokej hokejke Solberga, no neprekvapili defenzívu Nórov. Tí v závere prvej časti nepotrestali vylúčenie Kristiána Pospíšila.

II. tretina:

V úvode druhej časti sa Slovákom darilo držať hru mimo vlastného obranného pásma a viackrát ohrozili brankára Normanna. Druhý gól však nepridali a postupne prevzal iniciatívu súper.

V 31. minúte sa Hlavaj stihol presunúť k strele Salstena, krátko na to ho zblízka neprekonal ani Berglund, no Nóri sa v závere druhej časti predsa len dočkali. Martinsen clonil Hlavajovi vo výhľade a nestihol zareagovať na pokus po ľade v podaní Koblara, ktorý 12 sekúnd pred druhou sirénou vyrovnal – 1:1.

III. tretina:


Tréner slovenského tímu upravil do tretej tretiny formácie, svoje pozície si vymenili Liška s Okuliarom. Aj v nej sa pokračovalo v rýchlom tempe, no tímy si dávali väčší pozor na chyby. V 48. minúte Rosandič založil slovenský protiútok, v ktorom kapitán Hrivík zužitkoval prihrávku Lišku – 2:1.

O päť minút neskôr sa do veľkej šance dostal Faško-Rudáš, ale Normann zmaril jeho pokus rýchlou lapačkou. V 57. minúte nevyrovnal strelou spomedzi kruhov Vikingstad a nevyšlo to ani Koblarovi, ktorý nepotrestal chybu Kmeca. Skóre sa nezmenilo ani počas hry Nórov bez brankára.

 Hlasy po stretnutí /zdroj: TV JOJ a TASR/:


Kristián Pospíšil, strelec prvého gólu SR: „Toto sme čakali. Že to bude takýto zápas. My sme do toho išli tímovo, to je jediná cesta k víťazstvu. Nehrali sme ideálne, ale podržal nás Samo Hlavaj. Jemu treba dať veľký kredit, on nás držal nad vodou.“

Martin Pospíšil, útočník SR: „Bol som prekvapený, že sa dohrávali súboje aj niekoľko sekúnd po odpískaní alebo odohratí puku. Ak to takto chcú (rozhodcovia) nastaviť, tak s tým nemáme problém. Nenecháme si brnkať po hlave. Musíme si však na to dávať pozor, pretože rozhodcovia nevidia niektoré situácie. Spoluhráči nás, mňa a brata, potrebujú na ľade a nie na trestnej lavici.“

Vladimír Országh, tréner SR: „Víťazstvo sa nerodilo ľahko, ale také chutí najlepšie. Podržal nás brankár Hlavaj, obzvlášť v úplnom závere pri veľkej šanci Nórov. Také veci sa stávajú, občas niekto v tíme urobí chybu a iný ju dokáže napraviť.“

Samuel Hlavaj, brankár SR: „Ťažký prvý zápas, trápili sme sa. Tri body sme získali a už sa nikto nebude pýtať ako. Chalani si robili svoju robotu, ja svoju. Tak to má byť. Každé jedno víťazstvo nám dodá sebavedomie a získame skúsenosti.“

Marek Hrivík, kapitán SR a autor víťazného gólu: „Bolo to kostrbaté. Nie sme spokojní s naším herným prejavom. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Bolo to nepekné, ale máme body a ideme ďalej. Prvé tri-štyri zápasy budú kľúčové, vedeli sme to už pred turnajom. Musíme hrať trochu vyspelejšie, nehľadať prihrávky, keď tam nie sú a hrať jednoducho.“

Adam Sýkora, útočník SR: „Každý tím na turnaji má kvalitu. Vydreté víťazstvo, no dobrý odrazový mostík pre zvyšok turnaja. Každý v tíme tam nechal všetko, a preto sme vyhrali.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport