Situácia na Domaši sa zlepšuje. Hladina vodnej nádrže stúpa vďaka vodozádržným opatreniam. Turistickú lokalitu pomáha zatraktívniť aj postupné odkanalizovanie okolitých obcí.
Vodná hladina Domaše sa oproti minulému roku zvýšila o päť metrov. Dopomohli tomu aj opatrenia Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).
„Hlavná funkcia vodnej nádrže, ktorou sú vodozádržné opatrenia pre zavlažovanie a vodohospodárske účely, sa týmto naplnila,“ povedal generálny riaditeľ SVP Jozef Moravčík.
„Trend by mal byť pozitívny a takáto anomália, že sa vypúšťa výrazne viac, aj keď vodu nikto nepotrebuje v čase sucha, by už v budúcnosti nastať nemala,“ uviedol starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ.
Sezóna v tejto rekreačnej oblasti by preto nemala byť v ohrození. „Pripravených je množstvo kultúrnych a športových podujatí. Začíname už tento víkend,“ priblížil starosta Kapraľ.
O situácii na Domaši v Správach informovala redaktorka Miriam Palková:
Odkanalizovanie nádrže
Pokrok v prípade postupného odkanalizovania vodnej nádrže zaregistrovali aj starostovia okolitých obcí. Niektoré už majú hotovú projektovú dokumentáciu, iné na nej aktuálne pracujú.
„Malá Domaša má pripravený projekt, už v podstate rieši právne povolenie. V obci Kvakovce sme pripravení. Naša lokalita, ako Holčíkovce, Ďapalovce a Piskorovce, sme vo verejnom obstarávaní pre technickú infraštruktúru,“ povedal starosta obce Holčíkovce Michal Flešár.
Obce si na odkanalizovanie môžu požiadať o financovanie z envirofondu. „Sú tu niektoré obce, ktoré na úver asi ani nemajú šancu, lebo sú príliš malé. Sú tu obce s 300 až 400 obyvateľmi, v týchto prípadoch budeme používať SVP,“ priblížil minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).
