Žiaci na niektorých školách už dostali vysvedčenie. Prázdniny sa im tak začnú o štyri dni skôr. Dôvody sú rôzne, napríklad rekonštrukcie či náhradné voľno za ôsmy máj. Niektorí žiaci si na vysvedčenie budú musieť ešte počkať. Oficiálne sa školský rok skončí v utorok 30. júna.
Školy sa tak rozdelili na dva tábory. Kým na jedných dostali vysvedčenie už dnes, na druhých ich dostanú až budúci týždeň.
„Deti čistia lavice, triedy, odovzdávajú učebnice a pripravujú sa na prevzatie vysvedčení budúci týždeň v utorok,“ priblížil riaditeľ ZŠ Kalinčiakova v Bratislave Dušan Noga.
Tvrdí, že je dôležité vychádzať v ústrety aj rodičom. „Rodič potrebuje chodiť do práce a v dnešnej dobe každý jeden deň dovolenky je problematický,“ povedal.
Odovzdávaniu vysvedčení sa v Aktuálne :24 venovali redaktori Marko Trusina a Zuzana Chrenková Srncová:
Prázdniny o štyri dni skôr
Ešte minulý mesiac väčšina škôl nevedela, kedy môžu odovzdávať vysvedčenia. Ministerstvo školstva vtedy tvrdilo, že školy, ktoré ôsmeho mája vyučovali, môžu letné prázdniny začať o deň skôr.
„Niektoré školy môžu toto náhradné voľno využiť aj na konci júna, čo môže v praxi znamenať skoršie ukončenie vyučovania,“ uviedol rezort školstva.
Napríklad základná škola Karloveská v Bratislave odovzdávala vysvedčenia kvôli rekonštrukcii už v piatok (26. 6.). Deviataci sa tak so základnou školou rozlúčili o štyri dni skôr.
„Žiaci si veľmi užívajú koniec školského roka. Je to úľava pre nás všetkých v týchto horúcich a náročných dňoch. Keď máte školu, ktorá nemá klimatizáciu ani rekuperáciu, je to veľmi náročné zvládať aj telesne,“ povedala riaditeľka ZŠ Karloveská v Bratislave Eva Horníková.
Vysvedčenie v parku
Aj žiaci Základnej školy Golianova v Banskej Bystrici si odniesli svoje koncoročné vysvedčenie už v piatok. Tentokrát sa nerozdávali v škole.
„Keďže nemôžeme byť v budove našej školy z dôvodu rekonštrukcie, našli sme si pekné romantické miestečko v parku,“ priblížila triedna učiteľka ôsmakov ZŠ Golianova v Banskej Bystrici Ingrid Kristofová.
Svoje hodnotenie si žiaci preberali na nezvyčajných miestach. „S piatakmi sme sa rozhodli odovzdať vysvedčenia pod Pamätníkom SNP. Niektoré kolegyne a kolegovia sa rozhodli, že v meste niekde v kaviarni alebo čajovni,“ povedala triedna učiteľka piatakov ZŠ Golianova v Banskej Bystrici Martina Bialeková.
