Do Národných obranných síl (NOS) pribudlo v utorok (23. 6.) 75 nových frekventantov. Zložili prísahu pred prezidentom Petrom Pellegrinim a ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD). Tí práve teraz absolvujú druhý stupeň rovnakého výcviku. Doposiaľ prísahu zložilo takmer 1 200 ľudí. Cieľom je vytvoriť zálohy schopné pomáhať v krízových situáciách.
Počas prvých dvoch týždňov sa frekventanti naučia poskytnúť prvú pomoc, manipulovať so zbraňou, pohybovať sa v lese a chrániť seba a svoj tím.
„Boli dni, keď sme boli nevyspatí, unavení a nemali sme možnosť voľby. Ťahali sme sa, jeden bol zranený, chorý alebo nevládny, stále sme stáli jeden za druhým,“ povedal absolvent výcviku Marek Bartl.
Vyvrcholením oboch častí výcviku je vyskúšať si prežitie a obranu v prírode. „Už päť dní ich na to pripravujeme, čo ich čaká, čo budú musieť vonku absolvovať. Radi ich unášame. Tento rok bol taký, že na inštruktorov boli perfektne pripravení,“ zhodnotil inštruktor taktiky Národných obranných síl Martin Benák.
Výcviku nových frekventantov do Národných obranných síl sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížová:
Druhá fáza výcviku
Druhá fáza výcviku trvá šesť dní a je náročnejšia, v rámci nej už absolventi trénujú ochranu objektov, asistenciu polícii, záchranu ľudí a ďalšie zručnosti.
„Je to posunuté už ďaleko vyššie nárokmi, či sa to týka streleckej prípravy, taktiky aj prežitia, ktoré nás čaká tentokrát 48 hodín vo voľnej prírode. Máme lezenie, zlaňovanie a to sú veci, ktoré v prvej fáze nie sú súčasťou výcviku,“ uviedol prezident Peter Pellegrini.
„Keď absolvujú prvých 20 dní, sú schopní pomáhať aj spoločnosti v domácom krízovom manažmente. Tí, ktorí vstúpia do operačných záloh, musia počítať s tým, že budú dopĺňať jednotky ozbrojených síl, pokiaľ by nastala nejaká kríza,“ ozrejmil veliteľ Národných obranných síl Ladislav Kisel.
Ich pripravenosť už armáda otestovala, keď jeden z mechanizovaných práporov potreboval kvôli cvičeniu opustiť základňu.
„Prišla požiadavka na Národné obranné sily, potrebujeme zabezpečiť ochranu tejto našej dôležitej infraštruktúry. Tam to v podstate prebehlo tak, že sa prihlásilo cez 500 ľudí cez SMS. Urobil sa rýchly výber, vykonali svoju prácu. Myslím si, že veľmi efektívne. To isté platí, ak budú povodne, keď budú zosuvy pôdy, prípadne nejaké zemetrasenie,“ vyhlásil minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).
V utorok absolvovalo 75 frekventantov. O službu v Národných obranných silách prejavilo záujem ďalších 13 300 ľudí.
