V Kysuckom Novom Meste príde o prácu v najbližších dvoch rokoch takmer dvesto zamestnancov. Masívne prepúšťanie ohlásila nemecká firma. Na Slovensku má dva závody. Na Záhorí a Kysuciach zamestnáva deväťtisíc ľudí. Štát pritom ešte v minulom roku firme poskytol daňové úľavy.
Nadnárodný gigant sa rozlúči v rámci Európy so 4,7-tisíc zamestnancami. Dva závody v Rakúsku a vo Veľkej Británii úplne zatvára.
“V našich súčasných plánoch neuvažujeme o hromadnom prepúšťaní na Slovensku. Namiesto toho pôjde o menšie, postupné úpravy v segmentoch, kde sa znižujú výrobné potreby,“ vyhlásila hovorkyna Schaeffler Kysuce Marianna Obšivanová.
V kysuckom závode už začali so znižovaním počtu zamestnancov. V nasledujúcich dvoch rokoch ich chcú prepustiť 170. Podľa tunajších odborov s vedením rokuje o podmienkach na zmiernenie vplyvov na zamestnancov i región.
“Prebiehajúce personálne úpravy sa začali už skôr, aby sa zabezpečila pripravenosť lokality na budúci rozvoj a výzvy. Všetky otázky týkajúce sa zamestnancov sú riadne komunikované a riešené,“ zaznelo v stanovisku predsedu Rady Združenia zamestnacov Schaeffler Petra Ondrašinu.
“Schaeffler drží nad vodou celé dolné Kysuce, možno aj celé Kysuce. Je to veľký strategický partner pre samosprávu, pre podnikateľov, turistický ruch,“ uviedol primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.
Prepúšťaniu na Kysuciach sa v Správach venoval redaktor STVR Erik Vrábel:
Významný dodávateľ
Nadnárodná spoločnosť patrí medzi významných dodávateľov komponentov pre automobilový priemysel. Sú na ňu naviazané aj ďalšie firmy v regióne.
“Budeme veriť, že toto je jediná lastovička a nespustí sa reťazová reakcia, že v podobnom štýle budú musieť robiť opatrenia aj ďalšie firmy, ktoré držia hospodársky rast regiónu,“ skonštatovala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
Prepúšťaním nemecký korporát reaguje na zmeny v automobilovom priemysle a veľkú konkurenciu v Ázii. Kysučanov upokojuje, že tunajší podnik je pre nich kľúčový. Časť výroby ložísk zo zrušeného závodu v Rakúsku presunie na Kysuce.
“Práve toto môže mať pozitívny efekt na Slovensko. Aj preto sa zamestnávateľ snaží kmeňových zamestnancov udržať v stabilnom počte, pretože ráta s tým, že zákazky narastú v budúcom roku,“ povedala predsedníčka Odborového zväzu KOVO Monika Benedeková.
Slovenská vláda ešte minulý rok tento podnik na Kysuciach podporila daňovými úľavami vo výške bezmála päť a pol milióna eur.
“V prípade, ak by si niektorá spoločnosť, ktorej v minulosti bola priznaná štátna podpora na vytváranie nových pracovných miest, nesplnila záväzky zo zmluvy so štátom, bude musieť tieto prostriedky vrátiť,“ informovala hovorkyňa ministerstva hospodárstva SR Mária Pavlusík.
Peniaze boli určené na podporu výskumného centra elektromobility. Zamestnanci tohto segmentu ohrození nebudú.