Na hlavný obsah

Cena elektriny pre viaceré firmy by mala narásť o desiatky percent. Obozretné by podľa analytika mali byť aj domácnosti

Cena elektriny pre podnikateľov nie je regulovaná.

Cena elektriny pre viaceré firmy by mala narásť o desiatky percent. Obozretné by podľa analytika mali byť aj domácnosti
Na ilustračnej snímke elektrická rozvodňa. Foto: TASR/AP

Elektrina pre podniky bude drahšia, čo spôsobili vyššie distribučné poplatky. Upozornila na to Asociácia podnikateľských zväzov. Podľa nej to znevýhodní slovenské firmy oproti zahraničiu. Regulačný úrad tvrdí, že všetko závisí od tarify, ktorú používajú. Obozretné by podľa analytika mali byť aj domácnosti.

Asociácia priemyselných zväzov upozorňuje, že cena elektriny pre viaceré firmy by mala narásť o desiatky percent. Preto sa obáva, že priemysel prestane byť konkurencieschopný.

„V posledných týždňoch sme sa dozvedeli že URSO ide zvyšovať tieto sieťové poplatky v rôznych regiónoch rôzne, a na východe dokonca až o 20 percent,“ uviedol generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Cenám elektrickej energie sa v reportáži v relácii Správy  venoval redaktor Boris Novotňák:

Cena elektrickej energie, ktorú platia podnikatelia, nie je, na rozdiel od domácností, regulovaná. To zvyšuje podľa analytika ich citlivosť na koncové ceny. Poplatkov za distribúciu sa však podľa neho báť nemusia.

Výsledok má byť miernejší

„V niektorých tarifách pri podnikateľoch dôjde k nárastu, zároveň však platí, že hoci v niektorých tarifách nárast vyzerá hrozivo, tak bude viac alebo menej kompenzovaný tým, že v iných položkách zas ten nárast nebude respektíve tam bude pokles,“ vysvetlil analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.

Podobne to vidí aj regulátor, či sa cena zvýši , bude podľa neho závisieť od tarify, ktorú si zvolia.

„Výsledný ročný náklad na elektrinu pre podnikateľov a priemyselných odberateľov v roku 2025 bude závisieť od ich spotrebiteľského správania. To znamená, či budú mať vhodne nastavenú tarifu na spotrebu elektriny,“ informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

Distribučné spoločnosti koncovú cenu nechcú komentovať. „Zmena nastane pri podnikateľoch na úrovni nízkeho napätia, niektorí budú za distribúciu platiť viac, niektorí menej. Bude to všetko závisieť od toho, v akej sadzbe sa pohybujú. Pri podnikateľoch na úrovni vysokého a veľmi vysokého napätia budú distribučné poplatky mierne rásť,“ uviedol hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Mierne vyššiu cenu o 2,9 percenta za prístup do distribučnej sústavy budú platiť vybraní väčší podnikatelia pripojení na úroveň veľmi vysokého a vysokého napätia. Platba za spotrebu ostáva nezmenená.

Vysvetlenie pre prudký nárast cien vo výške 20 percent má aj Východoslovenská distribučná.

„Tento nárast v zmysle pravidiel nastavených regulátorom pre cenotvorbu na rok 2025 ale v skutočnosti len dobieha vývoj na trhu a rast vstupov, ktoré sa naakumulovali v priebehu 2-ročného obdobia rokov 2023 a 24,“ vysvetlila hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Forbergerová.

Poplatok za istič

Ceny elektriny pre domácnosti by rásť nemali. Potvrdili nám to distribučné spoločnosti, ako aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Niektoré domácnosti však napriek tomu môžu od júla ostať prekvapené. Niektoré spoločnosti totiž zvyšujú takzvaný poplatok za istič.

„Domácnosti, ktoré majú nezmyselne vysoký istič, tie domácnosti, ktoré majú neadekvátne vysokú rezervovanú kapacitu v distribučnej sústave, si priplatia,“ informoval Potočár.

Odborník preto odporúča preskúmať, či je odber domácností taký vysoký, za aký si platia. Nárast môže zasiahnuť najmä klientov stredoslovenskej distribučnej spoločnosti, ktorá tento poplatok zavádza ako posledná.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika