Počet trestných prípadov klesá. Podľa nadácie Zastavme korupcie to nie je tým, že by bolo na Slovensku menej podvodov, čí krádeží. Súvisí to s novelou trestného zákona. Ministerstvo spravodlivosti hovorí, že pokles počtu trestných činov očakávalo.
Najmenej 1324 osobám už pomohla novela Trestného zákona, z toho 446 väzňov bolo predčasne prepustených. Z dôvodu premlčania bolo vďaka novele zastavených 79 prípadov voči 104 obvineným osobám v celkovej škode takmer päť miliónov eur.
Vyplýva to z analýzy dosahov zmien za prvý polrok v dôsledku novely Trestného zákona, ktorú realizovala Nadácia Zastavme korupciu. Informoval o tom komunikačný špecialista nadácie Norbert Chomistek.
„Štát v čase šetrenia necháva beztrestne unikať páchateľov veľkých podvodov a korupcie. Vysiela tým signál, že podvody sa oplatia,“ uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.
Dosahom novely Trestného zákona sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:
Ako to vidí ministerstvo
Fakt, že u niektorých skutkov dôjde k zániku trestnosti, ministerstvo spravodlivosti nikdy neskrývalo, naopak, otvorene ho komunikovalo už v legislatívnom procese. Rezort to uviedol v reakcii na analýzu Zastavme korupciu.
Hovorkyňa MS Barbora Škulová uviedla, že prezentované čísla nadáciou nie je možné paušalizovať, keďže každý prípad by bolo potrebné posudzovať individuálne, aby sa dal vyhodnotiť súvis s novelou Trestného zákona. „Faktom je, že z výkonu trestu bolo prepustených 446 osôb, a nie 1200, ako to zavádzajúco tvrdila opozícia, ktorá zámerne podsúva verejnosti klamstvá,“ zdôraznila.
Podvody a krátenie daní
Polícia podľa nadácie objasňuje omnoho menej trestných činov. Upozorňuje, že kým v roku 2022 evidovala polícia 43 trestných stíhaní za podvody, vlani to bolo len 17. Pokiaľ ide o krátenie dane, mimovládka to vidí podobne.
„Počet vyšetrovaných prípadov za sledované obdobie klesol o viac než stovku,“ konštatovala nadácia. Ako ďalej uvádza, v roku 2022 vyšetrovali policajti 66 prípadov prijímania úplatkov vo verejnej sfére, vlani to bolo už len 17, z ktorých objasnili deväť.
Prodekan katedry trestného práva Univerzity Komenského v Bratislave Lukáš Turay uviedol, že všetko nemožno zvaľovať iba na novelu Trestného zákona. Upozornil, že dnes sa častejšie využívajú alternatívne tresty a trendom je znižovanie trestných sadzieb a v niektorých aspektoch aj dekriminalizácia. „Ako boli tie známe horalkové krádeže, ktoré z môjho pohľadu zaťažovali justičný systém,“ poznamenal.
Nadácia vychádzala z dát Generálnej prokuratúry a Zboru väzenskej a justičnej stráže. Ide o konania, ktoré buď polícia aktuálne vyšetruje alebo ich už ukončila a páchatelia boli právoplatne odsúdení.