Hazardné hranie je na Slovensku na vzostupe a podľa odborníkov pribúda aj počet závislých. Linka pomoci pre problémy s hraním je po 11 rokoch výrazne dostupnejšia. Od februára jej služby poskytuje najväčšia špecializovaná nemocnica pre závislosti v Prednej Hore. Je určená nielen pre závislých od hier, ale aj pre ich rodiny či blízkych.
Na nové bezplatné telefónne číslo 0800 131 000 sa už ľudia dovolajú sedem dni v týždni, od 9.00 h do 1.00 h. Neskôr je k dispozícií záznamník.
„Na tejto linke dostanú nejaké základné informácie, poradenstvo. Je to forma nejakej základné intervencie s tým, že sa im vytvorí bezpečný priestor a následne zvoliť nejakú tú správnu formu ďalšieho postupu,“ vysvetlil generálny riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier Martin Bohoš.
Linka pomoci pre problémy s hraním bola témou reportáže redaktorky Martiny Beshirovej v relácii Správy:
K dispozícii je 14 špeciálne vyškolených pracovníkov, ktorí sa vzdelávali v Čechách. „Vnímame to ako preventívnu časť u ľudí, ktorí ešte sami nevedia, kde sú, na akom rozhraní, či už je to teda varovný signál alebo je to ešte spoločenské hranie. Takisto pomôcť rodinným príslušníkom,“ priblížil riaditeľ OLÚP Predná Hora Vladimír Stanislav.
Prostredníctvom linky pomoci vedia pracovníci ponúknuť konkrétne rady, ako najvhodnejšiu vyhľadať pomoc.
„Ale takisto urobiť nejaké základné kroky, napríklad ponúknuť register vylúčených osôb, finančnú kontrolu, odovzdať niekomu účet, teda kontrolu nad účtom, aby sa už ďalej nedostávali do dlhov, kým nastúpia na liečbu a podobne,“ pokračoval námestník riaditeľa pre psychoterapeutickú starostlivosť na Prednej Hore Peter Knapík.
Kým v minulosti sa hazardné hry hrali v kamenných prevádzkach, dnes míňajú hráči oveľa viac peňazí v online prestore. Informácie o linke preto prinesie aj online bannerová kampaň, ktorú inicioval Inštitút pre reguláciu hazardných hier.
„Linka pomoci je ako síce sekundárny nástroj. Ale dôležité je samozrejme dbať z pohľadu regulácie na preventívnu a primárnu prevenciu v oblasti predchádzania samotnému rizikovému hráčstvu. A to v podobe samozrejme vzdelávania, edukácie a osvetovej činnosti,“ dodal riaditeľ Inštitútu pre reguláciu hazardných hier Dávid Lenčéš.
Doteraz linku pomoci financovali dary prevádzkovateľov hazardných hier, po novom ju bude platiť štát. Od budúceho roka plánujú prevádzku linky rozšíriť na 24 hodín denne.