Na hlavný obsah

Národný bezpečnostný úrad varuje pre umelou inteligenciou z Číny: Zbiera viac dát ako konkurencia

Podľa odborníka vývojári údaje dávajú zadávateľom reklamy.

Národný bezpečnostný úrad varuje pre umelou inteligenciou z Číny: Zbiera viac dát ako konkurencia
Aplikácia DeepSeek na mobilnom telefóne. Foto: TASR/AP

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred čínskou umelou inteligenciou DeepSeek. Upozorňuje, že zbiera od používateľov viac dát ako konkurencia. Podľa IT špecialistu vývojárom ide najmä o to, aby zadávateľom reklamy predali čo najviac údajov.

Četovací robot čínskeho startupu DeepSeek od používateľov zbiera dáta ako heslá, vkladané obrázky, audio súbory, dokumenty, ale aj IP adresy počítačov.

„Čína systematicky zbiera údaje nielen o svojom obyvateľstve. Tie sú aktívne využívané vládnucim režimom. Účel môže byť rôzny,“ uviedol hovorca NBÚ Peter Habara.

Podľa odborníka vývojári umelej inteligencie osobné údaje predávajú zadávateľom reklamy. Nie sú to však citlivé dáta ako napríklad číslo občianskeho preukazu.

„To, čo zaujíma zadávateľov umelej inteligencie je to, ako predať zadávateľovi reklamy čo najlepšie údaje, aby človek, na ktorého smerujú, najpravdepodobnejšie zabral na túto ponuku,“ vysvetlil šéfredaktor portálu touchIT Ondrej Macko.

Podľa bezpečnostného úradu môžu získané dáta slúžiť aj pre potreby kybernetických útokov. „Všetko, čo človek vymyslel, môže človek aj zneužiť. Ak sa tieto údaje dostanú do nesprávnych rúk, to znamená kyberzločincov. Vývojári nimi nie sú,“ dodal Macko.

Varovaniu NBÚ pred umelou inteligenciou z Číny sa v Správach :24 venovala redaktorka Miriam Čerešníková:

Vyhľadávač informácií aj prekladač

Podľa prieskumu NMS Market Reaserch umelú inteligenciu na Slovensku využívajú dve tretiny generácie Z, teda ľudia narodení približne medzi rokmi 1997 až 2012. Najčastejšie pomocou nej ľudia vyhľadávajú informácie a používajú ju ako jazykový prekladač.

„Potom je to práca s textom, či už generovanie textu alebo úprava textu. Približne pätina ľudí, ktorí využívajú umelú inteligenciu, ju využívajú aj na vyhľadanie informácií, napríklad inšpirácie do kuchyne alebo praktické tipy pre osobný život,“ priblížila analytička NMS Market Research Slovakia Denisa Lakatošová.

Vývoj nového čínskeho četbotu bol podľa odborníka výrazne lacnejší ako konkurenčné umelé inteligencie. DeepSeek však aktívne cenzuruje informácie o témach, ktoré sú v Číne tabu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko