Žilinský kraj plánuje spájať viacero stredných škôl. Zmeny by sa mali dotknúť jedenástich zariadení v piatich mestách. Samospráva tak chce vytvoriť silnejšie inštitúcie. Poslanci zámer kritizujú.
Spájať chcú prioritne školy, ktoré majú menej ako tristo žiakov. Tí však ostanú naďalej v tých istých priestoroch. „V tejto fáze optimalizácie sme sa zamerali na spájanie vedení škôl nešli sme do tých náročnejších opatrení, ktoré súvisia aj so sťahovaním,“ uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
Spoločné vedenie by malo mať aj Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha v Martine s obchodnou akadémiou. „Župa nám dala prísľuby a my budeme vyžadovať garancie, aby tu vznikol nový odbor, čo sa týka zdravotníctva, že tieto školy budú mať v budúcnosti rozvoj, čo sa týka žiakov, odborov,“ pokračoval krajský poslanec a člen rady gymnázia Stanislav Thomka.
Spájaniu stredných škôl v Žilinskom kraji sa v reportáži v Správach z regiónov venoval redaktor Dominik Veľas:
Ďalšie spájanie škôl
Kraj navrhuje spojiť aj polytechnickú a stavebnú školu v Liptovskom Mikuláši. Zámer kritizuje vedenie mesta aj krajskí poslanci.
„Postavil nás v regiónoch pred hotovú vec, že takto to bude a bez toho, aby si vypočul aj naše argumenty, ktorí sme v tých regiónoch, ktorí poznáme ten celý kolorit študijných odborov, škôl, štruktúry škôl v našom regióne aj v našom okrese,“ vyjadril sa poslanec kraja a člen rady SOŠ polytechnická L. Mikuláš Erik Gemzický.
„Budeme robiť všetko preto, aby sme našli nejakú zhodu. Pokiaľ región hovorí o tom, že chce, aby sa tam rozvíjali poľnohospodárske odbory, my naozaj inú cestu nevidíme, ako spojiť ju s inou školu,“ povedala Jurinová.
Gymnázium so Strednou priemyselnou školou chcú spojiť aj v Kysuckom Novom Meste. Stredná odborná škola obchodu a služieb by sa mala spojiť s Obchodnou akadémiou v Čadci. V Tvrdošíne navrhujú spojiť tri školy, v Ružomberku dokonca štyri. Podľa krajskej samosprávy školy pod jedným vedením budú silnejšie.
„Vytvoríme nový subjekt, ktorý bude mať rovnocenné organizačné zložky. Budú fungovať ako partneri a vlastne vytvoria taký celok, ktorý bude mať dostatok finančných prostriedkov a dostatok zamestnancov, aby mohol rozvíjať kvalitné vzdelávanie na tých školách,“ dodala riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Miroslava Abrmanová.
O návrhu optimalizácie sieti škôl budú krajskí poslanci rokovať na pondelkovom (24. 2.) zastupiteľstve.