Bývalí učitelia, dnes dôchodcovia Ľubov a Štefan Vargovci, bývajú v rodinnom dome, ktorý skolaudovali v decembri 1988. Postavili ho na bývalom mestskom pozemku.
„Mesto predávalo tieto pozemky na individuálnu bytovú výstavbu. Ja som tento pozemok kúpil a od roku 1983 túto parcelu sústavne užívam,“ priblížil Štefan Varga.
Pozemok, ktorý im mesto v roku 1983 predalo, mal rozmery 16 a pol krát 44 metrov a jeho hranice označili kolíkmi.
„Niekedy v 80. rokoch, kedy sa tie pozemky vytyčovali, robilo sa to ručne cez nejaké teodolity. Ak sa zmýlili centimeter na začiatku, o 500 metrov to urobilo iný rozmer. A v súčasnosti existuje GPS zameriavanie cez satelit, a to už je absolútna presnosť,“ vysvetlil vedúci odboru výstavby Mestského úradu Stropkov Ladislav Dubas.
Nikto ich na zmeny neupozornil
Práve rozdiel medzi pôvodným a súčasným moderným zameraním spôsobil manželom Vargovcom vrásky na čele. Ich horní susedia si v roku 2019 dali nanovo zamerať svoj pozemok a prišli na to, že podľa nového zamerania by hranica medzi ich pozemkami mala byť posunutá bližšie k domu Vargovcov.
„Dali si zamerať skutočný priebeh hranice a po geodetickom zameraní zistili, že v danej časti je to asi meter a v prednej časti asi 1,70 metra,“ dodal Ladislav Dubas. „Podľa tohto zamerania ide cez roh nášho domu,“ povedala Ľubov Vargová.
Vargovci argumentujú, že keď v roku 2010 správa katastra opravovala chyby v katastrálnom operáte na to, že hranice pozemkov sú nesprávne zamerané ich neupozornila. Dokonca im o jeden štvorcový meter navýšila rozmer ich parcely.
A to, že sused pôvodnú hranicu akceptoval, dokazuje podľa nich aj plot, ktorý na nej pred rokmi postavil. „My sme tento plot nestavali. To si všetko vymeral sused, a všetko to staval on,“ uviedla pani Vargová.
Podľa nového zamerania a zakreslenia na katastrálnej mape však táto časť pozemku, spolu ide o 82 štvorcových metrov, už Vargovcom nepatrí. „Na návrh môjho suseda kataster zaregistroval časť môjho pozemku a utvoril novú hranicu,“ dodal pán Varga.
„Vnímajú to veľmi zle. Majú svoj vek, tak ich to veľmi psychicky vyčerpáva. Vlastne ho 40 rokov užívajú tak, ako ho užívajú a odrazu po 40 rokoch si niekto vymyslí, že sú tu nejaké nové hranice,“ uviedla dcéra Vargovcov Andrea.
Dohoda o používaní časti pozemku
Podľa zákona môže kataster opraviť hranice pozemkov len za predpokladu, že ich vlastníci súhlasia s priebehom opravovaných hraníc chybne zakreslených v mape. Podľa Vargovcov sa tak nestalo. „Ja som absolútne o ničom nevedel,“ povedal pán Varga.
Snažili sme sa zistiť, prečo boli nové hranice zakreslené bez ich súhlasu. Na naše otázky však stropkovský katastrálny úrad nereagoval. „My sme sa to dozvedeli až vtedy, keď nám sused poslal geometrické zameranie aj list, aby sme túto časť pozemku odkúpili,“ dodala pani Vargová.
Podľa tejto ponuky, dôvodom bolo zrušenie spoločného užívania kanalizácie, ktoré po viacerých sporoch, Štefan Varga susedovi zaslal. Ten následne zrušil údajnú dohodu o používaní časti jeho pozemku.
„Počas celého obdobia pripojenia mojej kanalizácie do vašej kanalizácie ste mohli užívať súvislý pás môjho pozemku pozdĺž hranice. Kanalizáciu som odpojil a požiadal som vás, aby ste ukončili všetky činnosti na mojom pozemku. Doposiaľ ste tak neurobili a neoprávnene užívate môj majetok. Z tohto dôvodu vám túto časť pozemku ponúkam na predaj,“ napísal v roku 2021 Vargovcom ich sused Ján Paranič.
Vargovci tvrdia, že o žiadnej takejto dohode nevedia a ide len o snahu suseda zabrániť im, aby danú časť pozemku mohli vydržať. Ponuku odmietli. „Pripadá mi to veľmi čudné, aby som ja jeden a ten istý pozemok kupoval dvakrát a dvakrát za neho platil,“ vysvetlil pán Varga.
Starý plot zbúrali a chcú postaviť nový
Keďže Vargovci ponuku na kúpu časti pozemku neakceptovali, ich sused so súhlasom stavebného úradu starý plot zbúral a požiadal o povolenie postaviť nový. Podľa hranice, ktorá je zakreslená v katastrálnej mape.
„Pán sused svoj pôvodný plot zbúral a chce nový plot urobiť úplne tesne pri našom múre,“ uviedol pán Varga.
„Osobne sa nikto z našej rodiny nebude zúčastňovať rozhovorov, kontaktov i natáčania s vašou televíziou. Všetci sme pracovne vyťažení a nemáme čas ani nervy sa zaoberať takýmito bludmi a míňať na nich peniaze,“ takto reagoval na našu žiadosť o rozhovor jeden z troch bratov – synov pôvodného vlastníka.
Tí ho na liste vlastníctva pred pár rokmi nahradili a stali sa tak spolumajiteľmi rodinného domu a pozemku.
„Ako vlastník pozemku si na ňom môžem postaviť čo chcem. Aj plot. Všetky činnosti s tým súvisiace sme vykonali v súlade so zákonom a na základe potrebných povolení. Nikdy sme nezasiahli do pozemku a vlastníckych práv žiadneho zo susedov,“ napísal v písomnom stanovisku Matúš Paranič.
Manželia Vargovci však trvajú na tom, že spornú časť pozemku užívali nepretržite od roku 1983 a teda patrí im. „Chceme dosiahnuť to, aby tie hranice nášho pozemku boli tak, ako sme si kupovali. Aby to bolo tak, ako to bolo doteraz,“ vysvetlila pani Vargová.
„Susedia Vargovci si zmysleli, že zrejme nejakým ohýbaním práva sa stanú vlastníkmi časti nášho pozemku, ktorú sme im v dobrej vôli umožnili používať,“ dodal Matúš Paranič.
So súdnou žalobou neuspeli
Vargovci sa napokon rozhodli chrániť svoje vlastnícke právo cestou súdu a prostredníctvom advokátky podali žalobu. No neuspeli.
„Žalobcovia sa dňa 28. januára 2021 podanou žalobou domáhali určenia vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam, ktorých sú bezpodielovými spoluvlastníkmi, čo vyplýva aj z výpisu z príslušného listu vlastníctva,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu (KS) v Prešove Ivana Petrufová.
Vlastníctvo Vargovcov je podľa súdu jasne definované v katastri nehnuteľností a nie je teda dôvod na to, aby ho ešte dodatočne potvrdzoval súd.
„Pozitívnym rozhodnutím súdu o takomto určení by nemohlo dôjsť k zmene zápisu v katastri a bolo by bez právneho významu potvrdzovať stav skutočný, zodpovedajúci stavu právnemu. Preto súd žalobu v celom rozsahu zamietol,“ doplnila Petrufová.
Súd dal za pravdu žalovanému
Vargovcom nepomohol ani vytyčovací náčrt, ktorý si dali urobiť a podľa ktorého šírka ich pozemku súhlasí s pôvodným geometrickým plánom. A preto aj samotné oplotenie pozemku je správne.
Keďže náčrt nebol úradne overený, súd ho neakceptoval a nesúhlasil ani so zmenou žalobného petitu. „Odvolací senát KS v Prešove rozhodol tak, že rozhodnutie súdu prvej inštancie vo výroku, ktorým súd žalobu zamietol, ako vecne správne potvrdil,“ vysvetlila Petrufová.
„Po rozhodnutí týchto súdov, keďže žaloby rodiny Vargovej boli zamietnuté, berie sa, že pravdu má žalovaný. Aktuálny stav je, že sa vydalo stavebné povolenie. Môžu postaviť nový plot,“ skonštatoval vedúci odboru výstavby stropkovského mestského úradu Ladislav Dubas.
Manželia Vargovci síce proti rozhodnutiu krajského súdu podali dovolanie na Najvyšší súd SR, no to nemá odkladný účinok. „Podanie dovolania žalobcami tak nemá vplyv na právoplatnosť a vykonateľnosť napádaného rozhodnutia,“ vysvetlila Petrufová.
„Je to veľmi nespravodlivé, že sa také niečo môže udiať. Vnímame to všetci ako veľkú krivdu,“ povedala dcéra Vargovcov Andrea.