Na hlavný obsah

Organizácie volajú po obmedzení dostupnosti alkoholu v Česku. Navrhujú regulovať miesta aj čas predaja

Reagujú na nadmernú spotrebu.

Organizácie volajú po obmedzení dostupnosti alkoholu v Česku. Navrhujú regulovať miesta aj čas predaja
Ilustračná snímka. Foto: TASR/dpa

Viac ako 20 organizácií vrátane českej kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Českej lekárskej komory (ČĽK) vyzvalo politikov na obmedzenie dostupnosti alkoholu. Chcú regulovať reklamu, či miesta a čas jeho predaja. Informovali o tom na pondelkovej (7. 4.) tlačovej konferencii. Reagujú na vysokú spotrebu alkoholu u obyvateľov ČR.

Navrhujú tiež odvodzovať spotrebnú daň podľa podielu alkoholu v nápoji. Zástupcovia WHO a ČLK pripomenuli, že v konzumácii alkoholu patrí Česko medzi najhoršie krajiny na svete. Ročne v súvislosti s jeho užívaním zomrie až 7000 ľudí.

„Alkohol je lacný, široko dostupný a veľmi propagovaný,“ uviedla šéfka českej kancelárie WHO Zsofia Pustaiová. Oproti európskemu priemeru 9,5 litra čistého liehu na obyvateľa nad 15 rokov ročne pijú Česi takmer o päť litrov viac. Upozornila tiež na to, že veľký podiel žien v ČR pije alkohol aj v tehotenstve.

Podľa člena správnej rady Think tanku Racionálna politika závislostí Petra Plevu je tiež s pitím alkoholu spojená väčšina prípadov domáceho násilia.

Nadmerne pijú aj mladiství

„Napriek skutočnosti, že alkohol je svojím bezpečnostným profilom de facto tvrdou drogou, je v českej spoločnosti široko tolerovaný, a to dokonca aj v prípade konzumácie alkoholu deťmi,“ dodal Pleva. Až 90 percent detí podľa neho prvýkrát ochutná alkohol z rúk rodičov a skôr ako v 15 rokoch. Nadmerné pitie podľa dát uvádza takmer polovica stredoškolákov.

„Dochádza k desaťtisícom hospitalizácií, škody dopadajú aj na našu ekonomiku. Náklady spojené s užívaním alkoholu sa totiž pohybujú okolo 40 až 50 miliárd ročne, „uviedol lekár Tomáš Šebek. Ten je zakladateľom think tanku Minister zdravotníctva.

Iniciatíva WHO a ďalších organizácií pripravila päť odporúčaní ako situáciu zlepšiť. Navrhuje zakázať reklamu na alkohol na internete a na športových podujatiach a obmedziť ju časovo v televízii a rozhlase. Obmedziť by mali predaj alkoholu napríklad na benzínových staniciach, v okolí škôl alebo vo verejných inštitúciách a v neskorých nočných hodinách.

Spotrebná daň by mala vychádzať z miery škodlivosti, teda podielu čistého alkoholu v nápoji. Súčasné opatrenia, napríklad zákaz predaja deťom, by sa mali viac vymáhať. Potrebné sú aj vzdelávacie kampane.

Medzi signatármi výzvy sú tiež Národný ústav duševného zdravia či Česká lekárnická komora. Výzvu zaslali premiérovi Petrovi Fialovi (ODS), väčšine ministerstiev alebo Rade vlády pre verejné zdravie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet