Neďaleko frontovej línie v Doneckej oblasti, pri Kramatorsku, leží významná prírodná pamiatka i archeologické nálezisko zároveň. Okolie je totiž známe nielen ťažbou kriedy, ale aj množstvom pazúrikov.
Tie boli v praveku dôležitým nástrojom na výrobu nástrojov i zbraní. Do ruskej agresie ho navštevovali geológovia i archeológovia, teraz na ňom počuť nie praveké, ale moderné zbrane. Navštívil ho náš štáb.
Okolie Bilokuzmynivky v Doneckej oblasti pôsobí vyprahnuto, pritom pred 100 miliónmi rokmi tu bolo praveké more. Z veľkej časti vtedajších morských živočíchov vznikla časom krieda, z menšej praveké pazúriky.
Archeologickému nálezisku pri Kramatorsku sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Anna Síposová:
„Z geologického pohľadu sa na tomto mieste ťaží krieda už okolo 150, 200 rokov, čiže to bol veľký zdroj pre celú Európu,“ priblížil dobrovoľník Ján Ábel.
V Bielokuzminyvke pri ťažbe pre priemysel cennej kriedy však objavili pre pravekých ľudí mimoriadne cenné pazúriky. Boli dokonca jednou z prvých komodít, s ktorou sa medzinárodne obchodovalo. „Kto mal také nálezisko, tak bol ako keby ekvivalentom ropného magnáta praveku,“ doplnil.
Pazúriky boli totiž extrémne tvrdé a ostré a aj stále sú. Používali sa na spracovanie kože, dreva či mäsa alebo na výrobu oštepov, no dalo sa na nich i hrať.
Pravekí ľudia tu mali dielne na svoje pazúriky, žil tu pustovník Stefan Bosí, nikdy nenosil topánky. Kozáci tu mali ostreľovacie stanovištia, dnes je táto prírodná pamiatka na dohľad ruských ostreľovačov.
História sa tu tak nemusela tesať do kameňa, stačilo ju písať kriedou, dnes sa však v Doneckej oblasti do kriedy tešú zákopy. A pre vojakov sú dôležité aj kopce, ktoré vznikli z hlušiny.
„Terikony sa na Donbase využívajú ako také dobre opevnené stanovište. Lebo je z nich z veľkej výšky veľmi dobre vidieť, dobre sa bránia, pretože je ťažké sa na nich dostať,“ ozrejmil Anton Frič z občianskeho združenia Vaša charita.
A dnes vojnu v kriedových lomoch Donecka nielen vidieť, ale aj počuť.