Na hlavný obsah

Kardináli sú počas voľby pápeža izolovaní od sveta, hlasovanie je tajné. Konkláve môže trvať dni i celé mesiace

Hlasujú v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne.

Kardináli sú počas voľby pápeža izolovaní od sveta, hlasovanie je tajné. Konkláve môže trvať dni i celé mesiace
Na archívnej snímke kardináli počas konkláve v marci 2013. TASR/AP Foto: TASR/AP

Po smrti pápeža, alebo po jeho odstúpení, sú kardináli zvolaní do Vatikánu na konkláve, teda voľbu nástupcu. Do funkcie môže byť zvolený každý pokrstený katolík mužského pohlavia. Od roku 1378 sa však pápežom stali vždy len kardináli. Z 266 pápežov v dejinách bolo 217 Talianov.

Kardinálov vymenúva pápež, väčšinou z radov biskupov a arcibiskupov. Plnia funkciu jeho poradcov. V súčasnosti ich je vo svete 252, z nich 135 sa môže na voľbe zúčastniť. V období, keď ešte nie je známy nový pápež, preberá vedenie cirkvi kardinál kamerlengo, ktorým je Kevin Farrel.

Konkláve má svoje pravidlá, ktoré sa vyvíjali počas stáročí. „Naposledy dal pápež Ján Pavol II. apoštolskú konštitúciu, ktorá jasne stanovuje, že voliteľmi sú kardináli do určitého veku,“ uviedol v marci pre STVR teológ Miloš Licher. Zúčastniť sa môžu kardináli do 80 rokov.

Izolovaní v Sixtínskej kaplnke

Slovo konkláve má pôvod v latinskom conclave, čo označuje miestnosť, ktorá sa dá zamknúť. Vzťahuje sa to na izoláciu, v ktorej kardináli zotrvávajú. Až do zvolenia pápeža nesmú opustiť Vatikán, vysvetľuje Sky News. Bývajú v Dome svätej Marty. Nesmú komunikovať s vonkajším svetom, nie sú povolené žiadne telefóny, internet a ani noviny.

Voľba sa koná v tajnosti v Sixtínskej kaplnke, ktorá je známa maľbami renesančného umelca Michelangela, píše stanica BBC. Hlasovanie je tajné. Každý kardinál odovzdá svoj hlas kandidátovi, ktorého si vybral, až kým nie je určený víťaz hlasovania. Ten musí získať najmenej dve tretiny hlasov, inak sa voľba opakuje. Proces môže trvať niekoľko dní.

V minulosti to boli týždne, dokonca i mesiace. Niektorí kardináli dokonca počas konkláve zomreli. Najdlhšie trvalo takmer tri roky, v rokoch 1268 až 1271. Vtedy bol zvolený pápež Gregor X.

Júlia II. v októbri 1503 zvolili za niekoľko hodín. Konkláve, na ktorom bol v roku 2013 zvolený František, sa konalo v dňoch 12. až 13. marca. Zvolili ho v piatom hlasovaní.

Čakajú na biely dym

V prvý deň zhromaždenia sa koná jedno hlasovanie. V ďalšie dni sú na programe dve, ráno a večer. Po každom hlasovaní je z komína Sixtínskej kaplnky vypustený dym. Čierny znamená, že kardináli nového pápeža nezvolili. Úspešnú voľbu signalizuje biely dym, na ktorý tradične na Námestí svätého Petra čakajú tisíce ľudí.

Služobne najstarší kardinál z konkláve, v súčasnosti Francúz Dominique Mambert, sa víťaza spýta, či voľbu prijíma. Ten odpovedá latinským „accepto“ (prijímam). Následne si zvolí pápežské meno. Nový pápež sa potom v bielom odeve posadí na pápežský stolec Sixtínskej kaplnke a ostatní kardináli mu prejavia oddanosť.

Najstarší kardinál potom z balkóna Baziliky svätého Petra rozhodnutie oznámi v latinčine „Habemus Papam“ (máme pápeža). Nový pontifik vyjde na balkón, aby predniesol svoj prvý pápežský prejav a požehnal ľudí na Námestí svätého Petra. O niekoľko dní odslúži omšu, ktorou sa začne jeho pontifikát.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet