Na hlavný obsah

Sovietska vesmírna sonda nekontrolovane dopadne na Zem, informuje NASA. Na určenie toho, kam, je priskoro

Sonda, alebo jej časti, pravdepodobne prežije prelet atmosférou.

Sovietska vesmírna sonda nekontrolovane dopadne na Zem, informuje NASA. Na určenie toho, kam, je priskoro
Na snímke model sondy. Foto: NASA

Budúci týždeň zrejme dopadne nekontrolovane na Zem časť sovietskej vesmírnej sondy Kosmos 482, ktorá v 70. rokoch minulého storočia vyrazila k Venuši. Pre poruchu sa však nedostala ďalej z obežnej dráhy Zeme. Napísal to v piatok (2. 5.) denník The Guardian. Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa pristávací modul vesmírneho prostriedku dostane do atmosféry niekedy medzi 7. a 13. májom.

Vzhľadom na to, že bola navrhnutá tak, aby vydržala vstup do atmosféry Venuše, je možné, že sonda – alebo jej časti – prežije aj návrat do zemskej atmosféry a dopadne na povrch Zeme, píše NASA na svojom webe.

Podľa odborníkov, ktorí sa venujú sledovaniu vesmírneho odpadu, je zatiaľ príliš skoro na to, aby bolo možné povedať, kam presne poltonový objekt dopadne, alebo čo z neho prežije prielet atmosférou, píše The Guardian.

„Aj keď to nie je bez rizika, nemali by sme sa príliš obávať,“ povedal denníku holandský vedec Marco Langbroek z technickej univerzity v holandskom Delftu. Objekt je podľa neho relatívne malý. Aj keby sa pri prelete atmosférou nerozpadol, „hrozí podobné riziko ako pri náhodnom páde meteoritu, ktorých sa odohrá ročne niekoľko“.

Sonda z roku 1972

Sovietsky zväz vyslal spomínanú sondu do vesmíru v roku 1972 v rámci programu Venera (rusky Венера). Jeho cieľom bolo preskúmať planétu Venuša. Sonda sa však na orbite podľa NASA rozdelila na štyri časti a podľa The Guardian jej pristávací modul – guľovitý objekt s priemerom asi jedného metra – 53 rokov krúži po obežnej dráhe Zeme a postupne klesá.

Názov Kosmos od 60. rokov dostávali sovietske kozmické lode, ktoré zostali na obežnej dráhe Zeme, podotýka NASA. Sovietske planetárne misie podľa neho zvyčajne najprv mierili na parkovaciu obežnú dráhu. Odtiaľ mali pokračovať ďalej do svojich destinácií, ak ale napríklad zlyhal motor, sondy zostali na orbite a dostali označenie Kozmos.

K Venuši sa od roku 1961 vydalo niekoľko amerických a sovietskych sond. Medzi nimi bol v roku 1962 americký Mariner 2, ktorý Venušu ako prvý obletel. V roku 1975 sa tam vydala sovietska Venera 9, ktorá na Zem poslala prvé snímky povrchu planéty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet