Na hlavný obsah

Peter Pellegrini: Fašistické zlo nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti, Slovensko musí zvážiť, kto sú jeho spojenci

Prezident v príhovore vyjadril vďaku hrdinom SNP.

Peter Pellegrini: Fašistické zlo nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti, Slovensko musí zvážiť, kto sú jeho spojenci
Prezident SR Peter Pellegrini sa prihovára po pietnom akte kladenia vencov. Foto: TASR/Martin Baumann

Sme povinní každý jeden deň budovať našu historickú pamäť, aby sa fašistické zlo už nikdy nevrátilo a nenašlo si nových kazateľov nenávisti. V príhovore počas celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch to uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete. V tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko musí zodpovedne zvažovať, kto sú jeho spojenci a kto nám garantuje stabilitu a bezpečnosť.

Prezident vo svojom príhovore vyjadril hrdosť na to, že sa naša vlasť aj vďaka hrdinom Slovenského národného povstania zaradila medzi víťazné štáty druhej svetovej vojny a môže sa pripojiť k oslavám víťazstva nad fašizmom.

Zároveň poďakoval slovenským vojakom, partizánom, príslušníkom Prvého Československého armádneho zboru v Sovietskom zväze, slovenským letcom vo Veľkej Británii i všetkým, ktorí sa so zbraňou v ruke pričinili o porážku nacistov.

Obraz statočnosti a nádeje

Podľa Pellegriniho je dôležité, aby sme nezabúdali na utrpenie ľudí počas druhej svetovej vojny. „Aby sme sa ani v dnešných časoch nezastávali stúpencov tejto ideológie a nedovolili im šíriť nenávisť a zlo. Ako by nám mohol niekto veriť, že sa so skutočnou úctou klaniame hrobom padlých proti fašizmu a na druhej strane chránime moderných stúpencov zla a nenávisti? Hovorme o fašizme a o vojne historickú pravdu. A to bez ohľadu na to, či stúpenci zla nosili v minulosti historickú uniformu, alebo dnes nosia značkový oblek. Pretože zlo zostane zlom v akejkoľvek podobe,“ zdôraznil prezident.

Pripomenul tiež, že druhá svetová vojna okrem smrti a utrpenia ponúkla aj obraz statočnosti, odhodlania, obetavosti a nádeje, kedy sa voči osi zla postavili štáty a národy. „Odmietli sa len bezmocne prizerať šialenému napĺňaniu plánov ich vlastnej likvidácie. Dejiny druhej svetovej vojny sa písali na bojiskách, kde rozhodovala statočnosť a odvaha. Sú pamätníkmi hrdinského obetovania sa pre najvyššiu hodnotu, akou je sloboda,“ povedal Pellegrini.

Prezident zároveň zdôraznil, že kým sa ľudstvo nevysporiada so zvrátenou potrebou vzájomného vraždenia sa, musíme byť pripravení za našu slobodu a bezpečnosť aj bojovať.

„Preto sa verejne pýtam, boli by sme dnes ochotní v prípade ohrozenia vziať do rúk zbraň, ako to urobili naši otcovia a dedovia? Sloboda sa dá v tých najťažších chvíľach obhájiť len so zbraňou v ruke. A preto pri pohľade na hrdinov druhej svetovej vojny hovorím veľmi jasne, milujme svoju vlasť. Vážme si svoju slobodu a buďme ju pripravení brániť. To je odkaz hrdinov druhej svetovej vojny,“ vyhlásil prezident.

Fico: Sme jasne protifašistická krajina

Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) nám SNP nám dáva príkaz, že nemôžeme zostať pri oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny neutrálni. Pretože SNP nám prikazuje, že sme národ, ktorý je jasne protifašisticky orientovaný.

Zdôraznil tiež, že si musíme vážiť všetkých, ktorí sa postavili proti fašizmu a tento príkaz je súčasťou základného piliera našej štátnosti.

Podľa premiéra je potrebné vzdať úctu všetkým spojencom, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne proti fašizmu.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).Foto: TASR/Martin Baumann

„Aj preto bolo treba navštíviť Normandiu, kde v roku 1944 došlo k vylodeniu. Navštívil som tiež Arlingtonský cintorín v Spojených štátoch amerických, ktorý je okrem iného spojený aj s úžasnými príbehmi slovenských vojakov. S radosťou navštívim aj pamätník letcov britského kráľovského letectva a poďakujem tak slovenským, ale aj českým letcom, ktorí boli jeho súčasťou. Toto sú všetko príbehy, na ktorých nám záleží a ku ktorým sa hlásime,“ uviedol Fico.

V príhovore pripomenul 60-tisíc vojakov Červenej armády i desaťtisíc príslušníkov rumunskej armády, ktorí položili život na území Slovenska.

„Nepozerajme na padlých, na obete druhej svetovej vojny, na vojakov Červenej armády cez prizmu súčasnosti. Pozerajme sa na nich tak, akí tu boli v rokoch 1941 až 1945. Čo majú ľudia, ktorí mali vtedy 19, 20, 21 rokov a zomierali pri oslobodzovaní Slovenska, spoločné s tým, čo sa deje teraz? Nedovoľme vymazať túto pravdu,“ skonštatoval premiér.

Raši: Najhoršie besnenie v histórii ľudstva

Ak chceme naplniť 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny aj skutkom, spravme všetko pre to, aby sa zabíjanie vo svete skončilo. Uviedol to predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD). Podľa jeho slov je mier receptom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Gazu, Pakistan, Indiu a celý civilizovaný svet.

Predseda parlamentu zdôraznil, že 8. máj nie je bežným sviatkom, ale spomienkou na deň, kedy sa skončilo najhoršie vojnové besnenie v histórii ľudstva.

„Zanechalo Európu rozvrátenú a zničenú a na morálnom dne, pretože vojna vyplavila z mnohých ľudí to najhoršie, čo v ich vnútri driemalo. Porušili sa všetky ľudské i božie prikázania a svet čakala dlhá obnova medzinárodného poriadku, práva i morálky. Hrôzy vojny boli nepredstaviteľné a my sme o nich povinní hovoriť, aby sa niečo podobné nikdy nezopakovalo,“ uviedol.

Ako pripomenul, aj napriek všetkým hrôzam i spomienkam žijúcich svedkov sa po desaťročiach mieru stal európsky kontinent opäť ohniskom vojnového šialenstva.

„Trvalý a udržateľný mier na Ukrajine je povinnosťou civilizovaného sveta. Mier je receptom pre všetky regióny, v ktorých namiesto pokoja a zákonov vládne strach, agresia a právo silnejšieho,“ povedal Raši.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko