Na hlavný obsah

Rezort Roberta Kaliňáka plánuje rozšíriť zbrojný priemysel: Húfnice by sme mohli dodávať Brazílii či Vietnamu

Zbrojárstvo podľa Fica prispieva do ekonomiky od 100 do 200 miliónov eur.

Rezort Roberta Kaliňáka plánuje rozšíriť zbrojný priemysel: Húfnice by sme mohli dodávať Brazílii či Vietnamu
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Slovensko by podľa ministerstva obrany mohlo rozšíriť zbrojný priemysel. Už dnes prispieva táto výroba do nášho HDP sumou viac ako 100 miliónov eur. Potenciálne trhy sú aj Brazília či Vietnam, kam by sme mohli dodávať napríklad húfnice. Opozícia pripomína, že zbrojársky priemysel má dobré výsledky vďaka predaju zbraní na Ukrajinu.

Na Slovensku sa momentálne vyrábajú húfnice Zuzana 2 a v testovaní je aj ich odľahčená verzia EVA. Odbytisko pre ne vidí premiér aj v Brazílii, kde sa ich výrobca zúčastnil na súťaži o ich dodanie pre tamojšiu armádu.

“V súťaži sme skončili druhí. Toto bola veľká diskusia, pretože došlo k zrušeniu tejto súťaže v Brazílii. Teraz sa uvažuje, že či automaticky nastupuje na prvé miesto ako víťaz druhá firma,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Premiér hovorí, že Slovensko by najnovšie chcelo slovenské húfnice zameniť za štyri viacúčelové dopravné lietadlá Embraer KC 390 v hodnote 80 miliónov eur. Ich kúpu štát už dávnejšie avizoval počas stretnutia ministrov obrany Brazílie a Slovenska. Komunikácia s Brazíliou či Vietnamom je podľa ministra obrany pre slovenský zbrojársky priemysel dôležitá.

Zbrojárskemu priemyslu sa v Správach venoval redaktor STVR Boris Novotňák:

Zdroj: STVR

“Práve veľké krajiny, pretože veď aj Vietnam je väčší ako Nemecko, má viac ako 100 miliónov obyvateľov a Brazília sú krajiny, ktoré sú pre nás veľmi dôležité, ako vstupnou bránou do tej časti sveta,“ vyjadril sa minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

“Podstatné je naozaj to, že či tieto kontakty prispievajú k tomu, aby sa Slovensko nejakým spôsobom vzmáhalo, lebo táto vláda má na krku obrovský problém,“ zhodnotil bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok (PS).

Rozšírenie slovenskej výroby

Aj o týchto obchodoch rokoval premiér popri návšteve osláv konca druhej svetovej vojny v Moskve. Opozičná SaS hovorí, že premiér rokoval zbytočne. “Veď s kým sa stretol v tej Moskve? Stretol sa tam s najvyšším predstaviteľom komunistickej strany Vietnamu alebo s predstaviteľom Číny. Ten si o päť minút ani pamätal s kým si vlastne podal ruku,“ vyjadril sa predseda strany SaS Branislav Gröhling.

“Ak mi nájdete slovenského opozičného politika, ktorý dokázal v priebehu jedného odpoludnia absolvovať pracovné rokovania s vietnamským generálnym tajomníkom, s čínskym prezidentom, brazílskym prezidentom a s ruským prezidentom, tak mu zagratulujem,“ vyhlásil Fico.

Zbrojársky priemysel prispieva podľa Roberta Fica do slovenskej ekonomiky od 100 do 200 miliónov eur, čo je 0,6 percenta HDP. Preto by chcel rozšíriť slovenskú výrobu. Podľa neho by to tiež pomohlo nahradiť straty, ktoré nášmu hospodárstvu hrozia pre americké clá na automobilky. Opozícia tvrdí, že to nebude mať požadovaný efekt.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika