Na hlavný obsah

Znečistenie rieky Slaná stálo štát stovky miliónov eur. Za ekologickú katastrofu nie je podľa polície vinný nikto

Vo februári 2022 sa rieka Slaná sfarbila na oranžovo pre kontaminovanú vodu.

Znečistenie rieky Slaná stálo štát stovky miliónov eur. Za ekologickú katastrofu nie je podľa polície vinný nikto
Znečistená rieka Slaná. Foto: STVR

Polícia po troch rokoch ukončila vyšetrovanie v súvislosti so znečistenou riekou Slaná. Už tak dlho do nej vyteká kontaminovaná voda z bývalej bane, ktorá spôsobila ekologickú škodu za viac ako 350 miliónov eur. Vinníkom však nie je nikto.

Vo februári 2022 sa rieka Slaná sfarbila na oranžovo pre kontaminovanú vodu, ktorá vytekala z bývalej bane v Nižnej Slanej. Miestny rybársky zväz ešte vtedy podal trestné oznámenie. Odpoveď prišla len pred niekoľkými dňami.

„Týmto spôsobili Slovenskej republike ekologickú škodu o výške 357 miliónov eur a majetkovú škodu rybárskeho zväzu vo výške 666-tisíc eur,“ informoval lekár a aktivista Tibor Varga.

„Naša organizácia má z toho škodu, ktorá je vo výške desaťnásobku nášho ročného rozpočtu. Bude trvať dlho, kým to dáme do pôvodného stavu. Nemáme možnosť si od niekoho nárokovať škodu,“ ozrejmil tajomník Slovenského rybárskeho zväzu v Rožňave Štefan Bilík.

Situácii ohľadom rieky Slaná sa v Správach z regiónov venovala redaktorka STVR Martina Beshirová:

Polícia totiž trestné stíhanie zastavila. Podľa nich nedošlo k zlyhaniu výkonu verejnej moci jednotlivých inštitúcií alebo jednotlivcov, ale k nepredvídateľnej udalosti a systémovému zlyhaniu.

„To malo za následok ekologickú ujmu takýchto rozmerov. Preto nie je možné vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť voči ktorémukoľvek dotknutému subjektu alebo jednotlivcovi,“ zaznelo v stanovisku Prezídia Policajného zboru.

Stále platí mimoriadna situácia

Odborníci v roku 2011 predpokladali, že k zatopeniu bane dôjde o 20 rokov. Stalo sa to však o deväť rokov skôr. Príčinou vytekania kontaminovanej vody do rieky je podľa polície prepadnutie betónového žľabu v štôlni Manó.

„Banský úrad nariadil Rudným baniam sledovať kvantitu tejto banskej vody. Avšak nenariadil sledovať kvalitu banskej vody a z tohto nastali aj problémy. Nikto nevedel, čo obsahuje táto banská voda a spôsobila obrovskú ekologickú škodu,“ konštatoval Varga.

Vláda minulý rok vyčlenila jeden a pol milióna eur na riešenie tejto problematiky. Banskí záchranári pracujú na znížení objemu vody v podzemí ako aj jej vytekaniu do rieky. „To sa preukázateľne darí a vytekanie vôd z bane má klesajúci charakter,“ vyjadril sa riaditeľ Rudných baní Karol Weis.

Napriek tomu do Slanej denne vytekajú nebezpečné látky ako arzén, železo či mangán. „Arzén bude ešte dlho v sedimentoch rieky a takisto v celom ekosystéme,“ povedal Varga.

Na rieke stále platí mimoriadna situácia aj zákaz konzumácie rýb. Podobné opatrenia platia aj na 120-kilometrovom úseku v Maďarsku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny