Izraelské údery v celom Pásme Gazy už si za nedeľu (18. 5.) vyžiadali životy 125 Palestínčanov, napísal web stanice al-Džazíra s odvolaním sa na zdroje zo zdravotníckych zariadení. Prevádzka bola nútená ukončiť posledné funkčné nemocnice v severnej časti pásma, oznámilo ministerstvo zdravotníctva v Gaze.
Izraelská armáda, ktorá v posledných dňoch prudko zintenzívnila ofenzívu na celom palestínskom území, sa k tomu bezprostredne nevyjadrila.
Údaje o počtoch obetí nerozlišujú medzi ozbrojencami a civilistami a rozchádzajú sa podľa toho, ktoré zdroje o nich informujú. Agentúra AP s odvolaním sa na nemocnice a zdravotníkov píše najmenej o 103 obetiach, vrátane žien a detí.
Približne 50 ľudí prišlo o život podľa tamojšej nemocnice len v okolí mesta Chán Júnis na juhu pásma pri úderoch, z ktorých niektoré zasiahli stany a domy ľudí, ktorí museli pred vojnou utiecť zo svojich domovov.
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré má pod kontrolou palestínske teroristické hnutie Hamas, oznámilo, že mimo prevádzky sú už všetky nemocnice na severe Pásma Gazy. Izraelská armáda totiž krátko predtým obsadila Indonézsku nemocnicu, posledné fungujúce verejné zdravotnícke zariadenie v oblasti.
„Izraelská okupácia zintenzívnila obliehanie a ťažkú paľbu pri Indonézskej nemocnici a v jej okolí. Bráni príchodu pacientov, zdravotníckeho personálu i materiálu, čo nemocnicu prinútilo uzavrieť,“ uviedlo ministerstvo podľa agentúry AFP. Už vlani museli pre izraelské údery zatvoriť nemocnicu Kamála Advána a nemocnicu v Bajt Hanúne.
Pri jedinom nálete na stanový tábor v zóne Mavásí pri meste Chán Júnis na juhu pásma podľa úradov Hamasu zomrelo až 36 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Silné údery v noci hlásili tiež z mesta Džabálija na severe či z Dajr Baláhu v strednej časti pásma.
Podľa očitých svedkov boli cieľom vzdušných, dronových a delostreleckých úderov husto obývané civilné oblasti. Vrátane utečeneckých táborov, obytných štvrtí a úkrytov pre evakuované osoby.
Nová ofenzíva v Gaze
Izrael cez víkend oznámil, že v Pásme Gazy štartuje novú rozsiahlu a intenzívnu vojenskú operáciu pod názvom Gedeónove vozidlá. Zámerom je dosiahnuť všetky vojnové ciele vlády Benjamina Netanjahua, vrátane prepustenia zvyšných rukojemníkov a úplnej porážky Hamasu.
Izrael dlhodobo tvrdí, že Hamas využíva civilistov ako živé štíty a ukrýva svoju infraštruktúru v civilných objektoch, ako sú nemocnice, školy či mešity. Hamas to odmieta a viní Izrael z genocídy palestínskeho ľudu.
Saudskoarabský server al-Hadás v nedeľu medzitým napísal, že izraelská armáda v tuneli v Chán Júnise našla a identifikovala telo Muhammada Sinvára. Ten sa po smrti staršieho brata a bývalého šéfa hnutia Jahjáa Sinvára stal faktickým šéfom vojenského krídla hnutia v Gaze.
Muhammad sa stal v utorok terčom mohutných úderov v blízkosti nemocnice v Chán Júnise, ktoré si vyžiadali životy viac ako troch desiatok ľudí. Podľa správy al-Hadásu boli spolu so Sinvárom nájdené telá desiatich jeho spolupracovníkov.
Izraelská armáda smrť Sinvára zatiaľ nepotvrdila. Minister obrany Jisrael Kac však podľa izraelských médií zahraničnému a obrannému výboru povedal, že hoci to doteraz oficiálne nepotvrdili, všetko nasvedčuje tomu, že Muhammad Sinvár bol skutočne zabitý.
Palestínske médiá tiež uviedli, že pri nedeľnom údere na stan v tábore Nusajrát prišiel o život ďalší Jahjáov brat Zakaríja Sinvár spolu so svojimi tromi synmi.
Zdevastované Pásmo Gazy
Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy 7. októbra 2023 v reakcii na útok Hamasu a jeho spojencov. Ozbrojenci na juhu Izraela pozabíjali okolo 1 200 ľudí a ďalších 251 uniesli ako rukojemníkov.
Odvtedy pri izraelských útokoch podľa aktuálnej bilancie ministerstva zdravotníctva v Gaze zomrelo najmenej 53 339 Palestínčanov a vyše 121-tisíc ďalších utrpelo zranenia. Rozsiahle oblasti husto zaľudneného územia izraelské útoky úplne zdevastovali. Približne 90 percent z 2,3 milióna obyvateľov vyhnali z domovov, často aj opakovane.