Na hlavný obsah

Strecha zateká a podlahy sa lúpu. Škola v Bratislave nemá za čo rekonštruovať, úrady sa od prípadu dištancovali

V čase prípravy reportáže sa veci dali do pohybu.

Strecha zateká a podlahy sa lúpu. Škola v Bratislave nemá za čo rekonštruovať, úrady sa od prípadu dištancovali
Na snímke poškodený strop na toaletách bratislavskej školy. Foto: STVR

Škola je základom života každého dieťaťa, miestom, kde sa formujú jeho vedomosti, schopnosti a hodnoty. Prostredie, v ktorom sa deti vzdelávajú, má obrovský vplyv na ich rozvoj a pohodu.

Súkromná škola Cenada, ktorá sídli v budove patriacej bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, sa však nachádza v zlom technickom stave, čo výrazne ovplyvňuje jej fungovanie. Zatekanie strechy, poškodené steny a ďalšie problémy sú každodennými prekážkami, ktoré bránia v poskytovaní kvalitného vzdelávania.

Zriaďovateľka školy spolu so zástupcami rodičov opakovane apelovali na mestskú časť, aby sa situácia riešila. Musí mestská časť, ako vlastník budovy, zabezpečiť opravy, ktoré sú nevyhnutné pre vytvorenie vhodných podmienok na vzdelávanie detí?

Prečo sa nedarí zrekonštruovať školu v Bratislave, zisťovala v relácii Občan za dverami redaktorka STVR Dominika Velická:

Od roku 2008 v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves funguje súkromné školské zariadenie Cenada, ktorá prijíma deti so všeobecným intelektovým nadaním.

„Hľadali sme priestory a v Karlovej Vsi, akurát základná škola na Majerníkovej, zažívala pokles žiakov, uvoľňovali sa priestory. Na začiatku sme mali prenajaté dve triedy, ďalší rok päť tried a od roku 2014 sme v tejto podobe,“ priblížila zriaďovateľka školského zariadenia Cenada Martina Mátychová.

V súčasnosti sa v škole vzdeláva 360 detí, ktoré navštevujú základnú školu a gymnázium. Deti sa však vzdelávajú v nevyhovujúcich podmienkach. Budova školy, ktorá je vo vlastníctve mestskej časti, nie je v dobrom technickom stave.

„Netesnia zvody dažďové, zateká tu, následne sa šíria plesne, ktoré aj cítiť. Na kameru to asi necítite, ale je to proste v priestoroch prítomné. Podlahy sa odlupujú, deti sa potkýnajú, a to hrozí každý deň, každú chvíľu pri neposedných deťoch, že si nejako fyzicky ublížia,“ opísal zástupca rodičov detí školy Cenada Peter Hajdin.

„My ako rodičia nevidíme, že by dochádzalo k potrebným opravám alebo rekonštrukciám. Viedlo to až k tomu, že nám dieťa doma hovorilo, taká smutná, že nemohla maľovať vodovkami, lebo v tom čase vytápali spodné priestory tým, že si pustili vodu vo svojej školskej triede,“ prezradil otec dieťaťa zo školy Cenada Pavol Werner.

„Neviem si predstaviť, že by moje druhé dieťa, obidve deti majú Aspergerov syndróm, že by chodilo do bežnej školy. Už som si to s dcérou prešla, bolo to veľmi náročné. Takže pre syna to pokladám za absolútnu špičku, že takáto škola, pokiaľ viem, je jediná na Slovensku. Keby sme sa mali sťahovať cez celé Slovensko, tak by sme to urobili. Našťastie sme tu v Bratislave,“ skonštatovala matka dieťaťa zo školy Cenada Zuzana Bačíková.

Žiadosti ostali bez reakcie

„Jedáleň a kuchyňa sú v dezolátnom stave. Nefungujú umývadlá, keď pustíme umývadlo v triede na poschodí, vytopíme materskú škôlku dole pod nami. Elektrické vedenie v niektorých triedach nefunguje, musíme ťahať predlžovačkami elektrinu do tried a tak ďalej. Čiže po technickej stránke je to prostredie vo veľmi zlom stave a nepáči sa nám, že deti tu majú tráviť čas,“ zhodnotil Hajdin.

Tento problém zriaďovateľka školy a zástupcovia rodičov riešili s mestskou časťou Karlova Ves, s ktorou majú uzatvorenú nájomnú zmluvu a aktuálne platia mesačný nájom vo výške 3 300 eur.

„V roku 2024 na jar sme sa stretli na úrade s pani starostkou a bolo povedané, aby sa nachystal projekt pre komplexnú rekonštrukciu. Tým, že sa nič nedialo do septembra 2024, že som nedostala žiadnu reakciu, tak som šla na školskú komisiu,“ ozrejmila zriaďovateľka Cenady Martina Mátychová.

„Tam zaviazali pani starostku vypracovaním projektu na riešenie situácie. Malo to byť do 1. decembra 2024, nič sa neudialo. Požiadali sme poslancov, aby konali a aby dali poslanecký návrh na riešenie tejto situácie. Vo februárovom zastupiteľstve poslanci navrhli navýšenie úveru o 285-tisíc s cieľom zrekonštruovať južnú vetvu toaliet,“ dodala.

Dlhodobo sme nedostali nijakú reakciu. Písali sme listy, písali sme emaily, stretávali sme sa osobne, bez odozvy dosť dlhú dobu, až sme sa rozhodli urobiť petíciu,“ uviedol Hajdin.

Dospeli len k čiastkovým opravám

Petíciu podpísalo viac ako tisíc občanov. Jej hlavným zámerom bola neodkladná realizácia hĺbkovej obnovy budovy základnej školy na Majerníkovej 60. Miestny poslanec upozorňuje na dlhodobé zanedbávanie údržby budovy zo strany mestskej časti.

„Tu ide o rekonštrukciu budovy ako takej, ktorá patrí do majetku mestskej časti, ktorá má zákonnú povinnosť sa starať o svoj či už zverejnený alebo priamy majetok, a to sa dlhodobo nedeje. V tomto prípade je to neplnenie si svojich povinností minimálne od roku 2017, kedy táto budova bola už vtedy v žalostnom stave, ale napriek tomu ešte bola prenajímaná,“ upozornil poslanec mestskej časti Karlova Ves Martin Paško.

„V tom čase by investície do záchrany tejto budovy, aby sme predišli tomuto stavu, v ktorom je dnes, boli zásadne nižšie, ako budú potrebné v dnešnej dobe na sanáciu tohto stavu,“ dodal.

Hovorca mestskej časti Karlova Ves Branislav Heldes v písomnom stanovisku informoval, že stavu budovy venujú stálu pozornosť.

„V budove boli zrekonštruované len jedna časť toaliet na jednej strane budovy a potom strecha, na ktorú sa zložila škola vyplatením nájmu dopredu,“ upresnil Paško.

„Dali sme jej novú strechu, ktorá je v poriadku a v záruke. Budova má osadené nové okná a dvere, zrekonštruovali sme severnú vetvu toaliet,“ doplnil v písomnom stanovisku Heldes.

„Úrad urobil takú povrchnú úpravu izolácie a natiahol fóliu na strechu, ale nerobila sa hĺbková rekonštrukcia. V každom prípade, strecha bola týmto spôsobom opravená, ale nevyriešilo to zatekanie vody do budovy. Stále ju zaznamenávame. A teda nastáva problém, že niektoré priestory sú vytápané,“ poznamenala Mátychová.

„Problémom zostáva fasáda, ktorá môže počas silného dažďa a nárazového vetra na niektorých miestach zatiecť. Aj preto sme vyčlenili finančné prostriedky na projekt rekonštrukcie fasády,“ reagoval Heldes.

Podľa ministerstva je zodpovedná škola

Zriaďovateľka školy vyplatila mestskej časti sumu necelých 200-tisíc eur do konca zmluvného obdobia, ktoré bolo stanovené na desať rokov. Za určitých podmienok by mohla mestská časť požiadať o pomoc pri financovaní opráv aj ministerstvo školstva.

„Ministerstvo školstva môže poskytnúť pre štátne školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti regionálnych úradov školskej správy finančné prostriedky na výstavbu, prístavbu, modernizáciu a rekonštrukciu školských objektov. Na tento účel nemôžu byť poskytnuté finančné prostriedky iným zriaďovateľom škôl,“ informoval odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva.

Podľa Heldesa Karlova Ves nie je zriaďovateľom súkromnej školy Cenada. „Súkromným školám je možné poskytnúť finančné prostriedky na odstránenie havarijných situácií len vo forme bežných výdavkov,“ avizovalo ministerstvo školstva.

„V prípade súkromných škôl sú zriaďovatelia povinní sa o svoje budovy starať. V prípade, že súkromná škola sídli v prenajatých priestoroch, je na dohode prenajímateľa a nájomcu, aké podmienky starostlivosti o priestory sú dohodnuté v nájomnej zmluve,“ dodalo.

„Súkromná škola v tejto budove pôsobí na základe vlastného rozhodnutia. Ak jej tieto priestory nevyhovujú, môže kedykoľvek a bez akýchkoľvek sankcií nájomnú zmluvu ukončiť a nájsť si iné vhodnejšie priestory,“ podotkol Heldes.

„Máme za to, že nájomný vzťah v našich priestoroch je pre Cenadu z viacerých aspektov mimoriadne priaznivý a práve preto nerozumieme zvolenému prístupu predstaviteľov tejto neziskovej organizácie,“ dodal.

Veci sa dali do pohybu

Po rokoch prehliadania problému sa počas prípravy reportáže veci dali do pohybu. Otvoril sa konštruktívny dialóg s úradom a dohodli sa prvé konkrétne kroky na zlepšenie stavu budovy.

Po udalostiach, ktoré sme komunikovali, a kde sa intenzívne zapojili aj rodičia, došlo k stretnutiu na úrade s pani starostkou a inými predstaviteľmi úradu a viedli sme konštruktívny dialóg,“ ozrejmila Mátychová.

Potvrdila, že na zastupiteľstve bola prijatá petícia rodičov. Vďaka tomu sa v lete 2025 budú rekonštruovať toalety v južnej vetve, rozvody vody i kanalizácie.

„Musia opraviť dva dažďové zvody a podľa všetkého sa vymenia aj regulačné hlavice na radiátoroch. My sa z toho veľmi tešíme, naozaj to malo veľký význam a veríme, že v lete prebehnú rekonštrukcie,“ uzatvorila Mátychová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny