Ministerstvo vnútra plánuje opraviť stovky krytov civilnej ochrany. Informoval o tom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Bude to v rámci reformy krízového riadenia na Slovensku. Bezpečnostný analytik rozhodnutie rezortu víta. Podľa neho ide o roky zanedbávanú tému.
Na Slovensku je viac ako 1 500 krytov civilnej ochrany. Väčšina z nich je v nevyhovujúcom stave. Takýmto príkladom je aj kryt na bratislavskej Železnej studničke.
„Ako môžete vidieť – zaplesnené steny, nefunkčné dvere, zastaralá ventilácia a chýbajúce základné ochranné technické vybavenie. Bohužiaľ, takáto je situácia, pretože civilná obrana za 30 rokov nebola prioritou na Slovensku,“ povedal minister Šutaj Eštok.
Stavu krytov civilnej ochrany sa v Správach venovali redaktori Diana Murdziková a Timotej Pisch:
Stav krytov je podobný v celej krajine
Podobne to s krytmi civilnej ochrany vyzerá aj v ostatných kútoch Slovenska. „Mesto Prešov má aktuálne v evidencii 40 takýchto úkrytov civilnej ochrany. Ide všetko o pivničné priestory, ktoré sa nachádzajú v starších bytovkách, teda 60 až 70-ročné. Nejde o samostatné stavby a tomu zodpovedá aj súčasný technický stav,“ priblížil hovorca mesta Prešov Michal Hudák.
„Sme naozaj v situácii, že v porovnaní s krajinami ako sú Švédsko alebo Švajčiarsko veľmi zaostalí. U výraznej časti týchto krytov by bolo vhodné a postačovala by výmena technologického zariadenia, ktoré dokáže filtrovať vzduch a vodu,“ uviedol bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Ministerstvo vnútra aktuálne posudzuje jednotlivé kryty a podľa výsledkov auditu ich bude rekonštruovať. Modernizáciu plánuje financovať z eurofondov a z peňazí ministerstva obrany, ktoré sú určené na takzvané duálne investície.
„Pripravíme plán na obdobie najbližších piatich a následne desiatich rokov, aby sa to rozvrhlo. Ten audit sa uskutoční. Toto je dlhodobý projekt, ale je už päť minút po dvanástej, aby sme ho začali realizovať,“ priblížil Šutaj Eštok.
Problémom je nedostatok krytov
Problémom pri krytoch civilnej ochrany je aj ich nedostatok. V prípade potreby by v nich aktuálne našli útočisko len približne štyri percentá Slovákov. Ministerstvo vnútra preto plánuje aj budovanie nových krytov.
„Naša predstava je do piatich rokov mať aspoň dvojnásobok, teda aspoň osem percent, ak by to bolo možné a prejdú všetky zákonné zmeny. Dlhodobý výhľad je, aby sa aspoň 30 percent obyvateľov do krytov dostalo, a to je do roku 2035 až 2040,“ skonštatoval generálny riaditeľ Sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra Ervin Erdélyi.
Rezort vnútra plánuje stavať nové kryty civilnej ochrany najmä v blízkosti objektov kritickej infraštruktúry.