Straty včiel po zime sú tento rok najvyššie v histórii sledovania. Za bežné straty sa považuje výpadok do desať percent včiel, u nás to tento rok bude viac ako dvojnásobok. Včely, ako aj iné opeľovače, bojujú najmä s nedostatkom pastvy a zmenou klímy. Práve v utorok (20. 5.) si pripomíname aj Svetový deň včiel.
Včely u nás chová viac ako 24-tisíc včelárov. Po zime na včelniciach mnohí rátajú vysoké straty. „U mňa osobne to bola najhoršia zima za celé obdobie včelárenia. Straty okolo 70 percent, čo je šialené,“ povedal včelár z Nitry Marek Urban.
Úhyny sa vyskytli naprieč Slovenskom a aj u skúsených včelárov. Podľa odhadov v priemere prišli o štvrtinu včiel.
„Úhyny sú spôsobené objektívnymi a subjektívnymi príčinami. Medzi objektívne je zmena klímy, veľmi skorá jar minulý rok a medzi subjektívne možno priradiť aj to, že včelári sa vyhýbajú liečeniu včelstiev organickými kyselinami počas vrcholu leta,“ vysvetlil predseda Slovenského zväzu včelárov Pavol Fiľo.
„Posledných päť až osem rokov už sa to začalo blížiť k nejakým 15 až 18 percentám a je tu taký trend, že to pôjde asi k horšiemu, pretože sme sa dostali opäť do nového rekordu,“ skonštatoval odborník na včelstvá Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Róbert Chlebo.
Strate včiel po zime sa v Správach venovala redaktorka Jana Obrancová:
Po nepriaznivej zime nepriaznivá jar
Po nepriaznivej zime navyše aktuálne včelári bojujú aj s nepriaznivou jarou. „Práve v týchto týždňoch by mala byť početnosť včiel najvyššia, no ale prišli chladné dni,“ povedal Róbert Chlebo.
„Minulý rok o tomto čase som mal z ovocných stromov, keďže repku som vtedy nemal v okolí, nejakých desať až dvanásť kilogramov /medu/ na včelstvo v priemere. Tento rok sme zatiaľ ešte nevytáčali,“ uviedol Marek Urban.
„Výsledky z agátu budú veľmi slabé, a to nielen na Slovensku, ale asi aj v celej strednej Európe, takže je to svojím spôsobom pohroma,“ dodal Pavel Fiľo.
Produkcia medu na Slovensku pre potreby spotrebiteľov nestačí ani v tých najlepších znáškových rokoch. Preto med musíme aj dovážať, okrem okolitých krajín k nám prúdi napríklad z krajín Južnej Ameriky, Číny či z Vietnamu.