Na hlavný obsah

Opálenie aj spálenie pokožky spôsobujú lúče UVB: Ako fungujú opaľovacie krémy a aká ochrana pred slnkom je najlepšia?

Pomôžu krémy i oblečenie.

Opálenie aj spálenie pokožky spôsobujú lúče UVB: Ako fungujú opaľovacie krémy a aká ochrana pred slnkom je najlepšia?
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Za opálenú pokožku vďačíme UVB lúčom. Môžu však spôsobiť aj spálenie pokožky a zvyšujú riziko rakoviny kože. Opaľovací krém s ochranným faktorom 15 blokuje 93 percent UV lúčov. Faktor 50 ich odfiltruje až 98 percent. Dôležité je aj zloženie prípravku a spôsob aplikácie. Najlepšiu ochranu však poskytne oblečenie či vyhýbanie sa slnečnému žiareniu.

Niektoré z najpopulárnejších opaľovacích krémov v Británii nevyhoveli v bezpečnostných testoch. Poskytovali oveľa menej ochrany, než sľubovali, uviedla stanica Sky News.

Starnutie a opálenie

Existujú dva hlavné typy ultrafialového žiarenia (UV). UVB zodpovedá za väčšinu prípadov spálenia. Zasahuje vonkajšiu vrstvu kože, epidermu. UVA preniká hlbšie a spája sa so starnutím. Poškodzuje proteíny kolagén a elastín v pokožke a spôsobuje vrásky, vysvetľuje Sky News. Oba typy žiarenia môžu poškodiť DNA v bunkách pokožky a vyvolať rakovinu kože.

Skratka SPF označuje faktor ochrany pred slnkom. Číslo uvádza, koľko UVB žiarenia sa dostane k pokožke. Opaľovací krém s faktorom 15 prepustí približne sedem percent. Množstvo odfiltrovaných UV lúčov preto závisí od úrovne faktora. SPF 15 blokuje 93 percent lúčov, SPF 96,7 percenta a SPF 50 odfiltruje až 98 percent.

Existujú dva typy UV filtrov a opaľovacie krémy často obsahujú ich kombináciu. Krémy s minerálnym filtrom obsahujú ingrediencie ako oxid zinočnatý (ZnO) a oxid titaničitý (TiO2). Tie fungujú ako fyzické bariéry, ktoré UV lúče odrážajú od pokožky alebo ich rozptýlia.

Krémy s chemickými prísadami obsahujú kyselinu aminobenzoovú (C7H7NO2), avobenzón, oktisalát, oktokrylén a oxybenzón. Absorbujú UV lúče, ktoré tým pádom nepoškodia pokožku.

Najistejšie je vyhýbať sa slnku

Hodnoty ochranného faktora sa dajú použiť aj ako pomôcka, ako dlho ste chránení pred spálení v porovnaní so situáciu bez použitia opaľovacieho krému. Čiže ak sa normálne spálite po desiatich minútach a máte SPF 30, môžete, teoreticky, stráviť na slnku približne päť hodín so zníženým rizikom spálenia.

Sky News však upozorňuje, že žiadny krém neblokuje 100 percent UV lúčov a tiež pripomína, že záleží aj od pokynov pre konkrétny krém. Expertka v oblasti verejného zdravia ostrova Guernsey Di Mathewsová pre stanicu BBC upozornila aj na riziko rakoviny kože.

„UVA aj UVB môžu byť škodlivé. UVA poškodzuje pokožku, vyvoláva starnutie a spolu s UVB spôsobuje spálenie, čo spoločne zvyšuje riziko rakoviny,“ uviedla.

„Najlepší spôsob, ako ochrániť svoju pokožku pred rakovinou, je prekryť ju voľným oblečením, nosiť klobúk so širokým okrajom a slnečné okuliare, zdržiavať sa vo vnútri a používať opaľovací krém s faktorom 30 a viac,“ dodala.

Stupnica hviezdičiek (Star rating) vyjadruje mieru ochrany proti UVA žiareniu. Mimovládna organizácia na výskum rakoviny Cancer Research odporúča vybrať si krém so štyrmi alebo piatimi hviezdičkami prípadne s nápisom UVA v krúžku, ktorý potvrdzuje, že krém spĺňa minimálne kritéria Európskej únie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet