Nový nástroj americkej technologickej spoločnosti Microsoft založený na umelej inteligencii (AI) prekonáva ľudských lekárov v diagnóze zložitých prípadov, tvrdí spoločnosť. Systém Microsoft AI Diagnostic Orchestrator správne identifikoval 85,5 percenta komplikovaných prípadov popísaných v časopise New England Journal of Medicine (NAJM). Ľudským lekárom sa to bez konzultácií s literatúrou alebo kolegami podarilo len zhruba v 20 percentách.
Systém využíva päť takzvaných virtuálnych agentov AI, ktorí spolu debatujú a navrhujú diagnózy. Každý z nich má konkrétnu úlohu, napríklad vymýšľanie hypotéz alebo výber testov. Novú metódu Microsoft nazval „reťazec debaty“ (chain of debate). Reťazec podľa firmy umožňuje sledovať krok za krokom logiku, pomocou ktorej systém dospel k záverom.
Najlepšie výsledky dosiahol AI Diagnostic Orchestrator s modelom o3 spoločnosti OpenAI. Microsoft testoval rôzne modely GPT od OpenAI, Llama od Meta Platforms, Claude od firmy Anthropic, Grok od xAI alebo čínsky DeepSeek. Šéf divízie Microsoft AI a spoluzakladateľ laboratória DeepMind Mustafa Suleyman označil výsledky za zásadný krok smerom k „lekárskej superinteligencii“.
Rýchlejší, no potrebuje prax
„Modely AI nie sú len o niečo lepšie, ale dramaticky lepšie, rýchlejšie, lacnejšie a štyrikrát presnejšie,“ povedal Suleyman v rozhovore v denníku Financial Times (FT). Systém podľa firmy umožňuje znižovať náklady a výrazne redukoval počet testov potrebných na určenie diagnózy, čo v niektorých prípadoch viedlo k úspore stoviek tisíc dolárov.
Odborníci podľa FT upozorňujú, že technológia nie je pripravená na nasadenie v klinickej praxi a výsledky doteraz neprešli recenzným konaním. Nástroj je súčasťou širšej stratégie Microsoftu na využitie AI v zdravotníctve a riešenie problémov s nedostatkom personálu.
Výskumný tím si podľa spoločnosti uvedomuje obmedzenie súčasného výskumu a zdôrazňuje nutnosť ďalšieho testovania v reálnych podmienkach lekárskej praxe.