Na hlavný obsah

Žene v Británii omylom odstránili časť chrbtice. Za posledný rok hlásia vyše 400 operačných omylov

Vyskytujú sa operácie nesprávnej končatiny či oka.

Žene v Británii omylom odstránili časť chrbtice. Za posledný rok hlásia vyše 400 operačných omylov
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock

Žene menom Gill v Británii omylom odstránili časť chrbtice. Je jednou zo stoviek pacientov, ktorí sa stali obeťami chýb pri operáciách v rámci britskej Národnej zdravotnej služby (NHS). Upozornil na to portál The Independent.

Za posledný rok sa podľa najnovších údajov pri operáciách dopustili viac než 400 vážnych chýb. Boli medzi nimi odobratie nesprávneho orgánu, zoperovanie nesprávnej časti tela či zabudnutie chirurgických nástrojov v tele pacienta. V niektorých prípadoch dokonca operovali nesprávneho pacienta.

Gill, ktorá pracuje aj ako kuchárka na čiastočný úväzok, odporučili zákrok na krčnom rebre. Chirurg však operáciu nevykonal správne a odstránil jej časť stavcov. Spôsobil tým trvalé poškodenie miechy.
„Nasledujúce ráno som sa zobudila a necítila som si ruky ani nohy,“ uviedla Gill pre The Independent.

Lekári jej povedali, že možno nebude schopná znova chodiť. Takisto nemôže pokračovať vo svojom aktívnom životnom štýle, ktorý zahŕňa aj tance. Jej pohyby sú obmedzené a má problémy s funkčnosťou pravej ruky. Prostredníctvom právnickej firmy sa jej podarilo získať odškodné za bolesť, utrpenie či stratu zárobku a ďalšie ujmy.

Nesprávna končatina či krv

Podľa predbežných údajov NHS sa medzi marcom 2024 a aprílom tohto roka vyskytlo 403 podobných incidentov. Išlo o vážne a chirurgické omyly, ktorým sa pravdepodobne dalo zabrániť. Za posledných päť rokov hlásili viac než 1 900 takýchto prípadov.

Viac než 45 percent minulý rok predstavovali operácie na nesprávnej strane, napríklad zákrok na nesprávnom kolene, oku či končatine. V niečo viac než jednej štvrtine prípadov zdravotníci v tele pacienta zabudli nástroj ako tampón či kus ihly. Približne 50 pacientov dostalo nesprávny implantát či protézu. Vyskytla sa aj transfúzia nesprávnej krvi či podanie nesprávnych liekov.

Organizácia Royal College of Surgeons, ktorá združuje profesionálnych chirurgov, upozornila, že NHS na to, aby zabránila opakovaniu takýchto chýb, musí najskôr zistiť, čo k nárastu takýchto incidentov viedlo.

Hovorca NHS uviedol, že takéto incidenty sú zriedkavé. „Keď sa však vyskytnú, zariadenia NHS majú za povinnosť vyšetriť, čo sa stalo, a prijať účinné kroky s cieľom poučiť sa z chýb a priniesť zlepšenia,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet