Niektoré obce v okolí vodnej nádrže Veľká Domaša vyhlásili mimoriadnu situáciu. Dôvodom je extrémne sucho a výrazný pokles hladiny vody v nádrži. Ľuďom sa stráca voda zo studní a brehy Domaše zarastajú náletovými drevinami. Starostovia sa obávajú ekologickej katastrofy.
Zarastanie brehov Domaše či hroziaci úhyn rýb. To sú len niektoré z dôvodov, prečo obce v blízkosti nádrže vyhlásili mimoriadnu situáciu.
“Nemajú vodu v studniach, nevedia prevádzkovať záchody, je to neriešiteľný problém,“ uviedol starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ.
“Dvanásť kubíkových bedničiek čerpajú cez hadicu, aby bolo v toaletách v roku 2025?“ pýtal sa starosta obce Malá Domaša Jaroslav Makatúra.
Od 1. júla platí nový manipulačný poriadok nádrže. Z Domaše odteká o 0,7 kubíka za sekundu menej vody. “Tento odtok z vodnej nádrže je dostatočný na riedenie znečistených vôd z blízkych zdrojov a zároveň postačujúci na zabezpečenie ekologickej stability toku pod priehradou,“ vyhlásil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.
Situáciu na vodnej nádrži Veľká Domaša monitorovala v relácii Správy redaktorka Ivana Leferovičová:
Priškrtenie kohútika prichádza neskoro
Podľa starostu však priškrtenie kohútika nebude dostatočné a prichádza neskoro. Práve manipulačný poriadok bol na pretrase začiatkom júna.
“Nekonaním jedného štátneho úradníka, je ohrozená nielen sezóna na Domaši,“ povedal ešte pred mesiacom minister investícií Samuel Migaľ. Ten sa ohradzuje, že úrad poriadok sám neupravuje, len schvaľuje návrh. A dôležité je aj to, kto o návrh žiada.
“Keď vo februári dostal list od nás, že on (obec Kvakovce) nemôže žiadať o zmenu manipulačného poriadku, ale správca SVP, prečo nekonal? Starostovia mali konať v januári, mali doslova klopať na dvere SVP, aby nám poslali návrh. Keď ho nemáme, nemôžeme konať,“ reagoval vedúci Odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Prešove Miroslav Benko.
“Máme s SVP dobré vzťahy, komunikujeme s nimi na týždennej báze. Je to systémové zlyhanie štátnych orgánov ako celku. Niekto vypustí nádrž pre fabriku, ktorá skoro rok nefunguje. Túto sezónu považujeme za stratenú a kompetentné orgány nech si spytujú svedomie a nech povedia, čo ďalej,“ dodal Kapraľ.
“V súčasnosti SVP nedisponuje informáciami, či zo strany spoločnosti Bukocel dochádza k vypúšťaniu odpadových vôd do vodného toku, preto nebolo možné podať riadny návrh na zmenu manipulačného poriadku,“ ozrejmil Bocák.
Dôsledky situácie nebudú lacné. Plánujú žiadať kompenzácie za klčovanie náletových drevín či rozvoz vody pre ľudí, ktorým v studniach chýba.