Na hlavný obsah

Europoslanci budú hlasovať o vyslovení nedôvery Európskej komisii pod vedením Ursuly von der Leyenovej

Stane sa tak budúci týždeň.

Europoslanci budú hlasovať o vyslovení nedôvery Európskej komisii pod vedením Ursuly von der Leyenovej
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP/Omar Havana

Európsky parlament (EP) bude budúci týždeň rokovať a následne hlasovať o návrhu na vyslovenie nedôvery Európskej komisii (EK) pod vedením šéfky Ursuly von der Leyenovej, informovala v stredu (2. 7.) lídrov politických skupín predsedníčka EP Roberta Metsolová. Pre DPA to potvrdili zdroje oboznámené so záležitosťou.

Návrh predložil europoslanec Gheorghe Piperea z frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR) a podľa dostupných informácií získal potrebnú podporu minimálne jednej desatiny všetkých poslancov na predloženie návrhu do pléna EP. Návrh údajne podporili europoslanci z ECR, Patriotov pre Európu, Európy suverénnych národov a nezaradení.

Podľa informácii TASR by sa rozprava mala uskutočniť v pondelok (7. 7.) a hlasovať o návrhu by sa malo vo štvrtok (10. 7.) počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. V diskusii by mala osobne vystúpiť aj Von der Leyenová. Nasledovať budú vyhlásenia lídrov politických skupín. Takémuto kroku čelil predseda Komisii naposledy v roku 2014, pripomína portál Politico.

Europoslanci vinia EK z netransparentnosti a zlej správy, najmä v súvislosti s jej postupom počas pandémie COVID-19. Poukazujú napríklad na rokovania o miliardovom nákupe vakcín. Mali sa čiastočne odohrávať prostredníctvom SMS správ medzi predsedníčkou Komisie a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Napriek rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ, ktorý v máji uznal právo novinárky denníka New York Times na prístup k týmto správam, EK ich doteraz nezverejnila.

Ak by EP návrh na vyslovenie nedôvery schválil, EK ako celok vrátane predsedníčky Von der Leyenovej a všetkých 26 komisárov by musela odstúpiť. Tento scenár sa považuje aj podľa Pipereu za nepravdepodobný, pretože nemá dostatočnú podporu europoslancov.

Napriek nedávnym politickým nepokojom, keď socialisti a liberáli obviňovali predsedníčku EK zo spolupráce s krajnou pravicou s cieľom oslabiť ekologické reformy, centristická väčšina v EÚ podľa portálu Politico neprejavuje výraznú ochotu takýto krok podporiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet