Vedcom z americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore sa podaril unikátny zákrok. Vyvinuli robota s umelou inteligenciou, ktorý so 100-percentnou presnosťou zoperoval žlčník ošípanej. Všetko sa to naučil z videa chirurgov, informovala agentúra AP.
Chirurgické operácie s použitím robotov nie sú novinkou. Odstránenie žlčníka sa zvyčajne vykonáva pomocou tzv. laparoskopie. Zákrok vykonávaný iba robotom je však novinka.
Vedúci výskumník Axel Krieger uviedol, že robot je podporovaný umelou inteligenciou podobne ako ChatGPT, nereaguje tak len na nastavený kódovaný program. „Je trénovaný pomocou výučbového videa. Takže je to transformátor, sieť podobná tomu, čo je základom pre jazyk ChatGPT, ale namiesto vytvárania jazyka vytvárame činnosť robota,“ vysvetlil.
Krieger zároveň priblížil, že rátajú aj so zlyhaniami. Výskumníci preto otestovali schopnosť robota reagovať na chyby. Zámerne umiestnili spony do nesprávnej východiskovej polohy, pričom robot to dokázal napraviť.
Model DaVinci cvičil na mŕtvych prasatách predtým, než vykonal osem úspešných autonómnych operácií. Využitie v reálnych podmienkach je zatiaľ vzdialené a podľa Kriegera ostáva táto štúdia dôkazom konceptu. Ako uviedol, v ďalšej etape budú zisťovať, či sa dá štúdia zopakovať na živom zvieracom modeli.
„Vo všeobecnosti nie je naším cieľom nahradiť chirurgov. Skôr sa snažíme o niečo podobné ako autonómne riadenie, keď máte niektoré autonómne funkcie, ako je asistent brzdenia, asistent parkovania, aby sme uľahčili život chirurgom,“ ozrejmil Krieger.