Kremnická mincovňa je najstaršou fungujúcou mincovňou na svete. Mnohé zdroje ju dokonca uvádzajú aj ako najstaršiu doteraz fungujúcu továreň. V minulosti sa v nej razili vzácne zlaté florény, v súčasnosti razia mince pre celý svet.
História kremnickej mincovne siaha do roku 1328, keď uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou udelil mestské privilégiá staršej banskej osade Cremnychbani, čím ju povýšil na slobodné kráľovské mesto.
„Udelil mu tieto privilégiá vďaka tomu, že v oblasti Kremnice sa nachádzali hlboké ložiská zlata a striebra. Od začiatku 14. storočia sa až po súčasnosť sa vyťažilo viac ako 46 ton zlata a 208 ton striebra,“ priblížil sprievodca v expozícii Kremnickej mincovne Mário Neusch.
Histórii a fungovaniu Kremnickej mincovne sa v Správach venoval redaktor Lukáš Urbašík:
Celá ťažba sa sústredila v dvoch žilných systémoch s dĺžkou viac ako osem kilometrov. Najvzácnejšími mincami, ktoré v Kremnici vyrazili, boli zlaté florény.
„Boli vyrábané z takmer 24-karátového zlata, vďaka čomu patrili medzi najkvalitnejšie, najhodnotnejšie a najvyhľadávanejšie platidlo na svete,“ vysvetlil Neusch.
Mince sa pôvodne razili ručne pomocou kladiva. Tie vystriedali na začiatku 18. storočia balanciéry. Začiatkom 20. storočia prešli v mincovni na moderné stroje, tzv. vulkány.
„Jeho kadencia razby je 70 mincí za minútu a raziaca sila 80 ton na raziacu plochu. Vďaka tomu vyrazil menu pre Československo, Poľsko a okolité štáty. V medzivojnovom období sa dokonca podieľal na výrobe mien pre také krajiny ako Brazília či Venezuela,“ ozrejmil Mário Neusch.
Mincovňa razí aj cudzie meny
Vulkány sa používali až do 80. rokov minulého storočia. Dnešné stroje sú omnoho efektívnejšie. „Razíme aktuálne nejakých 750 kusov mincí za minútu, oproti starej razbe sa výrazne zrýchlila výroba a jeden človek dokáže obslúžiť až tri raziace lisy naraz,“ uviedla vedúca výroby obehových mincí Michaela Sedliaková.
Kremnická mincovňa dnes vyrába okrem slovenských mincí aj zahraničné pre takmer celú Južnú Ameriku, Bangladéš, Srí Lanku, Indiu či Tunisko. „Momentálne vyrábame mince pre Guatemalu a Kolumbiu a chystáme zákazku aj pre Albánsko. Na budúci rok máme plánované mince pre Nikaraguu a pre Bulharsko,“ dodala Sedliaková.
Okrem toho sa v Kremnici vyrábajú aj medaily, plakety, vyznamenania či ochranné kolky na tabak a alkohol.