Spojené štáty zavedú od 1. augusta na dovoz tovaru z Európskej únie clo 30 percent. Vyplýva to z listu adresovaného šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorý na svojej sieti Truth Social zverejnil americký prezident Donald Trump.
Hovorca Európskej komisie Olof Gill tento týždeň uviedol, že EÚ by chcela dosiahnuť obchodnú dohodu so Spojenými štátmi pred 1. augustom, mohlo by to byť možné aj v najbližších dňoch.
Trump zverejnil tiež list adresovaný mexickej prezidentke Claudii Sheinbaumovej. Z toho vyplýva, že Mexiko bude od 1. augusta tiež čeliť clu 30 percent, napísala agentúra Reuters.
Trump na začiatku apríla predstavil rozsiahle clá, ktoré označil za recipročné, s minimálnou sadzbou desať percent na väčšinu tovaru dovážaného do USA. Na dovoz výrobkov z EÚ zaviedol clo 20 percent.
Deň po začiatku platnosti ciel však s okamžitou platnosťou na 90 dní znížil väčšine krajín takzvanú recipročnú sadzbu na desať percent. Prezident uviedol, že v tejto pauze chce krajinám umožniť uzavrieť s USA bilaterálne dohody.
Koncom mája Trump uviedol, že rokovania s EÚ o obchode sú ťažké a nikam nevedú, takže odporučí, aby od 1. júna platilo na dovoz z EÚ clo 50 percent. Nakoniec sa však rozhodol termín na dosiahnutie dohody posunúť, najprv na 9. júl a potom na 1. august.
Trump v posledných dňoch rozposlal listy s informáciou o zavedení ciel viacerým obchodným partnerom, vrátane Japonska, Južnej Kórey či Kanady. Oznámil tiež clo 50 percent na dovoz medi.
Trumpova administratíva vyhlásila cieľ uzavrieť za 90 dní 90 dohôd. Ambiciózny cieľ sa však stretol so skepsou zo strany obchodných expertov, ktorí poznajú náročné a zdĺhavé obchodné rokovania z minulosti. Dohodu sa americkej vláde zatiaľ podarilo dohodnúť s Vietnamom a s Britániou.
Reakcia Von der Leyenovej
Šéfka eurokomisie v reakcii na Trumpov list uviedla, že EÚ má stále záujem dosiahnuť dohodu s americkou stranou do 1. augusta. Je však pripravená aj na to, aby použila odvetné opatrenia.
„Zavedenie 30-percentných ciel na vývoz z EÚ by narušilo základné transatlantické dodávateľské reťazce. Čo by bolo na úkor podnikov, spotrebiteľov a pacientov na oboch stranách Atlantiku,“ uviedla Von der Leyenová v správe pre médiá.
Podľa hovorkyne eurokomisie Pauly Pinhovej exekutíva EÚ vedela o Trumpovom 30-percentnom návrhu už v predstihu. Nešpecifikovala však, ako dlho dopredu to vedeli Von der Leyenová a eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič.
Šéfka EK pripomenula, že len málo ekonomík na svete sa vyrovná úrovni otvorenosti a dodržiavania spravodlivých obchodných praktík Európskej únii.
„EÚ dôsledne uprednostňovala riešenie situácie obchodnou dohodou s USA, čo odráža náš záväzok k dialógu, stabilite a konštruktívnemu transatlantickému partnerstvu. Sme aj naďalej pripravení pokračovať v práci na dosiahnutí tejto dohody do 1. augusta. Zároveň, ak to bude potrebné, podnikneme všetky potrebné kroky na ochranu záujmov EÚ. Vrátane prijatia primeraných protiopatrení,“ uviedla Von der Leyenová v závere svojho oznámenia.
Von der Leyenová dodala, že EÚ medzitým pokračuje v prehlbovaní globálnych partnerstiev, pevne zakotvených v zásadách medzinárodného obchodu založeného na pravidlách.