V Hurbanove v okrese Komárno sa vyskytla epidémia hepatitídy typu A. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne od 20. mája doteraz eviduje celkovo 34 prípadov ochorenia, z toho dva sporadické prípady, ktoré nesúvisia s epidémiou.
Mesto Hurbanovo ubezpečuje občanov, že nie je dôvod na žiadnu paniku. RÚVZ priebežne zabezpečuje a kontroluje protiepidemiologické opatrenia, skonštatoval magistrát.
V rómskej osade Jegenéš v okrese Galanta evidujú doteraz 12 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Ochorelo jedenásť detí a jedna dospelá osoba. Desať prípadov evidovali hygienici v júni, ďalšie dva počas júla. Potvrdila to regionálna hygienička v Galante Iveta Šuleková.
Výskytu žltačky v Hurbanove sa v reportáži v relácii Správy venovala redaktorka STVR Marína Opálková:
Epidémia v Hurbanove
Mnohé prípady žltačky boli v čase ich zistenia už v štádiu ústupu choroby, takmer bezpríznakové. Stavy, ktoré vyžadovali hospitalizáciu, boli v nemocnici dva až tri dni, aj u nich mala choroba ľahký priebeh. Lekársky dohľad bol zabezpečený pre zhruba 300 osôb.
Pracovníci RÚVZ s cieľom zvládnutia epidémie a zastavenia šírenia nákazy aktívne spolupracujú s miestnymi lekármi, zástupcami Zdravých regiónov, Terénnou sociálnou prácou (TSP) Hurbanovo i s mestom. V ohnisku nákazy sa podarilo zaočkovať približne 300 ľudí.
Choré osoby v domácej izolácii sú priebežne monitorované, pracovníčky TSP, Zdravých regiónov, aj zamestnankyne RÚVZ Komárno navštevujú tieto rodiny.
Mesto Hurbanovo zabezpečilo do postihnutých rodín dezinfekciu. Zdravým regiónom pomohlo so zabezpečením lavórov na umývanie, domácnosti dostali vrecia na odpady, mydlá. Do miestnych obchodných prevádzok, škôl, služieb, stravovacích služieb, pošty, taxislužby boli prostredníctvom mestskej polície distribuované informačné letáky. Pitné stojany v meste sa pravidelne dezinfikujú.
Žltačka v osade Jegenéš
RÚVZ v Galante dostal hlásenie o prvom prípade ochorenia na VHA v stredu 18. júna. Počas júna pribudlo ešte deväť pozitívnych prípadov.
Vydané boli opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu žltačky. Týkajú sa osady Jegenéš a Základnej školy s materskou školou s maďarským vyučovacím jazykom v Tomášikove, ktorú deti navštevujú.
Zamestnanci a osoby navštevujúce školu a obyvatelia dotknutej osady sa musia podrobiť lekárskemu dohľadu u svojho ošetrujúceho lekára. Lekársky dohľad v ohnisku zahŕňa anamnestické, klinické a laboratórne vyšetrenia osôb podozrivých z nákazy.
Priebežné klinické anamnestické vyšetrenia sa vykonávajú v sedem- až desaťdňových intervaloch po obdobie 50 dní od posledného kontaktu s osobou, ktorá ochorela na VHA. Podľa pokynov ošetrujúceho lekára sa musia čo najskôr podrobiť aj očkovaniu proti VHA.