Po poklese počas pandémie sa globálna zaočkovanosť dojčiat síce stabilizovala, no dezinformácie a znižovanie pomoci prehlbujú nebezpečné medzery vo vakcinácii. Ohrozuje to milióny ľudí, varovala OSN.
Farmakologička Anna Paul Hrabovská z Univerzity Komenského v Bratislave preto odporúča nevyhľadávať informácie o očkovaní na sociálnych sieťach, ale u odborníkov.
„Ako matka rozumiem, keď sa niekto o svoje dieťa bojí. Je pochopiteľné, že sa snažíme svojim deťom pomáhať a chrániť ich. No práve vakcíny sú jedným zo spôsobov, ako ich vieme ochrániť pred závažnými až smrteľnými ochoreniami,“ povedala v rozhovore pre Aktuálne :24.
Informácie hľadajte u odborníkov
Ľudia podľa nej veria dezinformáciám najmä preto, lebo pracujú s jednoduchou a stručnou informáciou, ktorá navyše nepotrebuje silný vedecký základ. „Ľudský mozog potrebuje jednoduché a stručné informácie. Presne to obsahujú dezinformácie a do toho sa vloží emócia, aby vyvolali buď strach, alebo hnev,“ vysvetlila Paul Hrabovská.
„Vedecké fakty idú viac do hĺbky, potrebujú viac informácií a možno nie sú až tak zaujímavé pre ľudí. Oveľa ľahšie sa šíri to, čo vyvoláva emočné odpovede,“ povedala. Účinnou taktikou, ako môže vedecká obec bojovať proti dezinformáciám, je podľa nej komunikácia.
„A to nielen komunikácia medzi nami odborníkmi, ale naša komunikácia k širokej verejnosti,“ dodala s tým, že ľudí treba tiež upozorňovať na bezpečnosť vakcín. Sú to totiž lieky, ktoré sa vysoko regulujú a sleduje sa ako účinnosť, tak aj ich bezpečnosť.
„Možno by stálo za úvahu pripomenúť ľuďom, čo tie ochorenia spôsobujú, aké poškodenia organizmu môžu spôsobiť,“ skonštatovala farmakologička.
Očkovanie je podľa nej jedným z najvýznamnejších medicínskych pokrokov. „Len vďaka pravidelnému povinnému očkovaniu sa podarilo dostať pod kontrolu ochorenia ako tetanus, čierny kašeľ či osýpky,“ priblížila. Pripomenula tiež dôležitosť kolektívnej imunity, ktorá sa dosahuje pri dostatočnej zaočkovanosti populácie.