Na hlavný obsah

Po mesiacoch zdražovania, ceny palív na Slovensku naďalej klesajú. Viaceré krajiny rušia mimoriadne opatrenia

Podľa analytikov by ceny mali klesať aj naďalej.

tankovanie
Tankovací stojan. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Motoristi na Slovensku pociťujú úľavu. Po troch mesiacoch zdražovania už dva týždne po sebe ceny palív klesajú. Trhy reagujú na stabilizáciu situácie v Hormuzskom prielive, ktorá zmiernila obavy o dodávky ropy.

Aktuálne na čerpacej stanici stojí benzín 1,63 eura a nafta 1,49 eura za liter. Analytici hovoria, že pokiaľ sa situácia na trhu nezmení, ceny by mali naďalej klesať.

„Sa javí, že USA a Irán dospejú k nejakej forme prímeria a trhy tejto dohode veria. Vidíme, že ceny sú najnižšie, odkedy konflikt vypukol, vidíme, že ide o 70 dolárov za barel,“ povedal energetický analytik z energie-portal.sk Radovan Potočár.

„Pokles je naozaj kontinuálny za dva týždne. Ešte teda očakávame nejaký pokles v nejakých centoch,“ uviedol analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.

Cenám palív sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Lea Hubová:

Zdroj: STVR

Rafinéria Slovnaft zároveň očakáva postupné obnovenie prevádzky rafinérií na Blízkom východe, ktoré boli poškodené počas konfliktu. Registruje tiež zvýšený dopyt po leteckom palive.

„V mesiaci máj išlo o doteraz najväčší objem, ktorý smeroval na bratislavské letisko. Celkovo ceny znížených palív sú dobrá správa pre spotrebiteľov pred dovolenkami a cestami k moru,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Nižšie ceny dopravcom pomôžu

Dopravcovia hovoria, že nižšie ceny palív im síce pomôžu, no predchádzajúce vysoké náklady už nestihnú vykompenzovať.

„Nárast bol možno plus mínus 35 percent. Na jedno vozidlo, na jeden kamión to predstavuje okolo 1 200 až 1 300 eur. Zdraženie cien nafty prevažná časť autodopravcov niesla na svojich bedrách,“ uviedol prezident Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Pavol Jančovič.

Viaceré krajiny Európskej únie už začínajú ustupovať od mimoriadnych opatrení na zníženie cien palív. V Maďarsku sa pripravuje zrušenie regulovaných cien palív. V Nemecku rušia zníženú spotrebnú daň a v Taliansku daňové úľavy zrušia na začiatku júla.

Naopak, Chorvátsko a Rakúsko ponechávajú cenové stropy. V Poľsku mali jeden z najväčších antikrízových balíkov, kde dane, spotrebné dane, ale aj cenové stropy končia koncom júna.

„Najlepšie ceny majú Poliaci, keďže výrazne znížili dane a majú cenu nižšiu od 20 až 30 centov na liter, či už benzín alebo nafta,“ skonštatoval Badida.

Na Slovensku boli na pumpách dočasne dva cenové režimy a obmedzenia tankovania. Zrušili ich na začiatku mája.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika