Slovensko zažíva vlnu extrémnych horúčav. Výstraha tretieho stupňa platí od soboty (27. 6.) najmä pre Bratislavský kraj, väčšinu Trnavského kraja a viaceré okresy Nitrianskeho kraja. Extrémne horúčavy ovplyvňujú bežný život ľudí, a to aj cestujúcich v mestskej hromadnej doprave. Mnoho vozidiel totiž stále nemá klimatizáciu.
Mimoriadne vlny horúčav dorazili aj do Banskej Bystrice. Teplo cítiť aj pri cestovaní. Ľudia sa pri čakaní na mestskú hromadnú dopravu ukrývajú pod stromami, v klimatizovaných obchodoch v okolí či pod krytými zastávkami.
Ako sa cestuje v MHD počas horúčav, zisťovali v Aktuálne :24 redaktori STVR Alexander Ernest a Ondrej Behún:
„Autobusy sú nasadzované s klimatizáciou, podľa dopravcu SAD Zvolen majú vodiči pokyn používať ju. Pokiaľ ide o trolejbusy, väčšina trolejbusov klimatizáciu nemá,“ uviedla hovorkyňa Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.
Dvanásť minút jazdy trolejbusom a vo vnútri 39 stupňov. „Keď je okno otvorené, tak je prievan. Keď je zavreté, tak je teplo, dusno. To je na nevydržanie,“ hovoria cestujúci.
Bez klimatizácie aj v Košiciach
Horúčavy trápia aj cestujúcich v košickej MHD. Napríklad v električkách sa musia spoľahnúť len na okná. “Je to strašné, cítim sa ako sardinka,” poznamenala cestujúca.
“Aktuálne v našom vozovom parku nemá ani jedna električka klimatizáciu,“ informoval generálny riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice Roman Danko.
Podľa dopravného podniku väčšina autobusov klimatizáciu má a pravidelne ju kontrolujú. Technici sa však často stretávajú s jej poruchami. Podnik avizuje, že všetky nové vozidlá, ktoré do Košíc prídu, už budú vybavené klimatizáciou. Zároveň zvažuje, že ju namontuje aj do starších električiek. Opatrenia proti horúčave sa dotknú aj vodičov.
“Bude zabezpečená voda na konečných, budú zabezpečené aj dlhšie prestávky,” prisľúbil Danko. Opatrenia robia aj jednotlivé mestá. Napríklad v Košiciach kropia vybrané ulice a v centre nainštalovali aj rozprašovače vodnej hmly.
