Na hlavný obsah

Vodná elektráreň v Gabčíkove potrebuje modernizáciu, štátnemu podniku sa však už roky nedarí nájsť zhotoviteľa

Onedlho plánuje vyhlásiť nový tender.

Vodná elektráreň v Gabčíkove potrebuje modernizáciu, štátnemu podniku sa však už roky nedarí nájsť zhotoviteľa
Hydrocentrála a plavebné komory Vodného diela Gabčíkovo. Foto: TASR/Martin Baumann

Najväčšia vodná elektráreň na Slovensku v Gabčíkove je síce bezpečná a funkčná, no potrebuje modernizáciu.

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba však zrušil tender na dodávateľa rekonštrukcie. Onedlho plánuje vyhlásiť nový. Modernizáciu vodného diela označila vláda za strategickú investíciu.

Od roku 2015, keď vodnú elektráreň Gabčíkovo prevzal od Slovenských elektrární štát, bolo už niekoľko neúspešných pokusov o modernizáciu tejto už takmer tridsaťročnej stavby. Hľadanie dodávateľa cez tender, ktorý Vodohospodárska výstavba vyhlásila takto pred rokom, takisto stroskotalo.

„Toto verejné obstarávanie narazilo na viacero problémov. Sedemkrát sa v ňom predlžoval termín. Pred pár dňami však došlo k tomu, že verejné obstarávanie Vodohospodárska výstavba úplne zrušila,“ uviedol analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.

„Technické riešenie, ktoré ešte pripravila predošlá garnitúra a ktoré sme tam nechali, tak podľa dopytov najväčších firiem, ktoré na trhu sú, ukazujú byť sčasti prekonané v niektorých komponentoch,“ priblížil minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).

Modernizácii vodného diela Gabčíkovo sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:

Lacnejšia a efektívnejšia prevádzka

Minister hovorí, že tender vyhlásia asi o mesiac. Napíšu ho tak, aby dodávatelia ponúkli najlacnejšie a zároveň aj najmodernejšie turbíny a technológie. Tvrdí, že prevádzka elektrárne by mala byť v budúcnosti lacnejšia a efektívnejšia.

„Vyhlásenie novej súťaže vytvorí ešte väčší priestor pre zvýšenie konkurencie medzi ponukami s potenciálom priniesť najmodernejšie technológie za nižšiu cenu,“ vysvetlila Vodohospodárska výstavba. „Rátame, že tento rok by sa tender mal ukončiť. Veríme, že to tak bude,“ dodal Taraba.

„So strategickými investíciami sa roztrhlo vrece a pritom ide o stámiliónové až niekoľko miliardové diela. Aktuálne ich totiž bude mať vláda viac ako dvadsať,“ uviedol člen Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

„To, že to má štatút strategickej investície, bude aj pomáhať tomu, aby Úrad verejného obstarávania relatívne rýchlo rozhodoval,“ skonštatoval minister Taraba.

Ťažká technika by sa do vodnej elektrárne mala pustiť už začiatkom budúceho roka. V priebehu desaťročia by mala byť elektráreň úplne zmodernizovaná. V súčasnosti vyrobí asi osem až desať percent ročnej spotreby elektrickej energie pre celú krajinu.

„Zvýšenie výroby elektriny po výmene turbín pravdepodobne nebude markantné, ale pôjde o rádovo možno jednotky percent, čo pri obrovskom objeme výroby elektriny môže znamenať aj relatívne zaujímavý nárast vo výrobe,“ povedal Radovan Potočár.

Výmena portálových žeriavov

Ešte skôr ako by sa mala začať najzásadnejšia fáza modernizácie vodného diela v Gabčíkove, ktorou je výmena turbín, predchádzať jej bude výmena portálových žeriavov.

Generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby podpísal nákup dvoch nových za dvanásť a pol milióna eur ešte koncom minulého roka. Využívať ich budú pri údržbe vodného diela, pri vyťahovaní naplavenín na Dunaji, ako aj pri výmene samotných turbín.

„Nové žeriavy budú mať širšie využitie ako tie dosluhujúce, ktoré boli jeden z roku 1988 druhý z 1989,“ uviedol generálny riaditeľ Vodohospodárskeho výstavby Peter Molda.

Celkové odhadované náklady modernizácie vodnej elektrárne v Gabčíkove sa v súčasnosti pohybujú na úrovni 360 miliónov eur bez dane. Vodohospodárska výstavba by to mala zaplatiť z vlastných zdrojov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika