Na hlavný obsah

Štátni predstavitelia uzavreli dohodu medzi talianskou spoločnosťou a slovenskými energetickými firmami

Ide o významný krok pre energetickú stratégiu SR.

Štátni predstavitelia uzavreli dohodu medzi talianskou spoločnosťou a slovenskými energetickými firmami
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Slovensko má nové dohody na podporu využívania vyhoreného jadra. Francúzska spoločnosť newcleo podpísala rámcové dohody s Jadrovou a vyraďovaciou spoločnosťou (JAVYS) a Výskumným ústavom jadrovej energetiky (VÚJE) na vývoj a výstavbu reaktorov štvrtej generácie v Jaslovských Bohuniciach.

K ich podpisom prišlo počas oficiálnej návštevy prezidenta Petra Pellegriniho v Ríme.

Novovznikajúci projekt ponúka komplexné riešenie pre opätovné využitie vyhoretého jadrového paliva vyprodukovaného na Slovensku. A to prostredníctvom pokročilej technológie rýchleho reaktora chladeného olovom od francúzskej spoločnosti newcleo.

“V lokalite Jaslovských Bohuníc vzniknú štyri takéto reaktory, ktoré môžu spaľovať vyhoreté palivo z bývalej prevádzky ostatných reaktorov. Na Slovensku je 1 500 ton paliva zo starej prevádzky. To predstavuje stovky rokov energie zadarmo,“ vysvetlil zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti newcleo Stefano Buono.

„Ako krajina s rastúcou ekonomikou, stabilným podnikateľským prostredím a výbornou polohou v srdci Európy ponúkame atraktívnu destináciu pre zahraničné investície a obchodné príležitosti.“ uviedol Pellegrini.

Dátum finálnej podoby projektu zatiaľ nie je známy. Suma predpokladaných nákladov áno – viac ako tri miliardy eur

V relácii Svet :24 sa dohode medzi jadrovými energetickými firmami venovala redaktorka Klaudia Mikolášová:

Ekologický zdroj energie

“Najväčsia položka tohto projektu sa spája s nakladaním s vyhoretým jadrovým palivom, pretože treba postaviť niektoré technológie a zariadenia, ktoré budú schopné pripraviť takéto palivo na jeho prepacovanie,” vysvetlil predseda predstavenstva JAVYS Peter Gerhart.

Spoločnosť JAVYS bude v tomto podniku vlastniť 51 percent – zvyšok bude patriť francúzskej firme. Spoločnosť VÚJE zabezpečí, aby sa znalosti slovenských odborníkov dostali do popredia pri nasadzovaní jadrovej technológie novej generácie po celom svete.

“Vytvoríme projektové tímy, projektové plány a dokonca mája, by sme mali mať stanovený rámec spolupráce v oblasti vývoja,” doplnil člen predstavenstva VÚJE Andrej Žiarovský.

Technológiu od newcleo so sídlom aj v Ríme zaradila Európska priemyselná aliancia pre malé modulárne reaktory medzi najperspektívnejšie projekty, ktoré by v budúcnosti mali pomôcť štátom Európskej únie získať ekologický, stabilný a cenovo prijateľný zdroj energie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika