Záujem Slovákov o reality napriek vysokým cenám neutícha a podľa prieskumu plánuje počas najbližších piatich rokov kúpu nového bytu či domu až štvrtina Slovákov. V ktorých regiónoch sa oplatí bývať a stavať?
Trh bývania ovplyvňuje aj miera nezamestnanosti. „Ak máme napríklad nízku mieru nezamestnanosti v danom regióne, môže to byť lákadlo pre nových obyvateľov. Keď do regiónu prichádzajú noví obyvatelia, tak rastie záujem aj o bývanie,“ približuje analytička z Wood & Company Eva Sadovská.
Aká je situácia s bývaním v jednotlivých regiónoch na Slovensku, priblížila v relácii Aktuálne :24 analytička Wood & Company Eva Sadovská:
Pripomína, že najnižšia miera nezamestnanosti je dlhodobo v Bratislavskom kraji, ale taktiež v Trenčianskom a Žilinskom. Naopak, najvyššia miera je v Košickom a Prešovskom kraji. Rozdiely medzi jednotlivými regiónmi sú aj vo výške samotnej mzdy.
„Regióny, ktoré majú vyššie mzdy, sú atraktívne aj pre obyvateľov, ktorí tu prichádzajú, a je to signál, že si tu vedia nájsť lepšie platenú prácu, takže to môže dopyt po bývaní zvyšovať,“ uvádza Sadovská.
Za bývanie najviac zaplatíme v Bratislavskom kraji, podľa analytičky je priemerná cena nehnuteľnosti „ďaleko vyššia ako v iných regiónoch Slovenska“. Ako uvádza, najnižšie ceny nehnuteľností sú v Trenčianskom, Banskobystrickom a Nitrianskom kraji.
Kde je bývanie najdostupnejšie?
Pri porovnávaní dostupnosti bývania v jednotlivých regiónoch je dôležité vedieť, čo si za mzdu dokážeme kúpiť. „Keď sa rozprávame o cenách nehnuteľností, je dobré vedieť, že v tom regióne v akom sú pomere alebo vo vzťahu k platom,“ informuje Sadovská.
„To sme prepočítali aj v prípade cien bývania, sú to tzv. ukazovatele cenovej dostupnosti. Jedným zo zaujímavých ukazovateľov, ktorý je uchopiteľný, ale zároveň aj pochopiteľný, je prepočet, koľko metrov štvorcových si môžeme dovoliť kúpiť z ročného platu,“ opisuje analytička.
Dodáva, že ak ukazovateľ vyjde menej ako desať, bývanie v regióne je drahé. Pri ukazovateli nad desať je dostupnosť bývania relatívne dostupné.
Ukazovatele s hodnotou nad desať majú v Trenčianskom, Banskobystrickom a Nitrianskom kraji. Ukazovateľ s hodnotou pod desať je v Bratislavskom, Prešovskom a Košickom kraji.
„V prípade Bratislavského kraja je to spôsobené tým, že síce tu máme najvyššie platy, ale máme tu aj vysoké ceny nehnuteľností,“ podotýka Sadovská. V prípade východného Slovenska sú podľa analytičky ceny nehnuteľností síce priemerné, no platy najnižšie.