Súčasťou nového zákona o vysokých školách má byť okrem iného aj zvýšenie bezpečnosti. Fyzické prehľadávanie samotných študentov sa napriek tomu v praxi neplánuje. Návrh predstavilo ministerstvo školstva, verejnosť ho môže pripomienkovať do konca apríla.
Odborná debata sa začala po tragickej streľbe na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, pri ktorej na konci roka 2023 zomrelo 14 ľudí.
Novému vysokoškolskému zákonu sa v Rádiožurnále venovali redaktorky STVR Lenka Tkáčová a Nina Belicová Alžbetkinová:
Súčasťou plánovaného zákona je zákaz nosenia zbraní na akademickú pôdu. Dôvodom je, že univerzity sa doteraz nemali o čo zákonne oprieť. Závažné incidenty by sa tak mohli riešiť viacerými formami opatrení.
„V prípade študentov to bude možné potom, ak sa takéto niečo zistí, riešiť cestou disciplinárneho priestupku, a to buď pokarhaním, podmienečným vylúčením alebo vylúčením,“ priblížil riaditeľ strategického rozvoja a investícií vo vysokom školstve Michal Káčerík.
Poslanec a bývalý minister školstva Ján Horecký (KDH) upozorňuje, že ak školy začneme vnímať ako nedobytné pevnosti vybavené detektormi kovov a osobnými prehliadkami, zmeníme vnímanie školského prostredia.
„Na prvú to vyzerá, že sa zvýši bezpečnosť, ale predefinuje sa to prostredie z primárne bezpečného na prostredie, kde niečo hrozí. Vojdete do hociktorej miestnosti, do hociktorej budovy a vidíte tam dostatok predmetov, ktoré sa dajú použiť, žiaľbohu, ako zbraň,“ skonštatoval Horecký.
Odborník na bezpečnosť Martin Kráľovič argumentuje, že ide o jednoduché opatrenie, ktoré nedokáže obmedziť radikalizovaného študenta pripraveného zaútočiť.
„Aj na vstupoch do bánk, bankových inštitúcií máte nálepky so zákazom nosenia zbraní. Ale aj keď to 99,9 percenta občanov poslúchne, jeden lupič, ktorý príde so zbraňou, obyčajná nálepka nezastaví,“ podotkol Kráľovič.
Opatrenia na Univerzite Komenského
Vložiť opatrenie do zákona iniciovala Univerzita Komenského v Bratislave. Hovorkyňa Eva Kopecká však tvrdí, že si chcú počkať na finálne legislatívne znenie.
„Považujeme to za dôležitú súčasť celkovej skladačky opatrení k bezpečnejšiemu prostrediu na vysokých školách. Univerzita Komenského v Bratislave zvyšuje bezpečnostné štandardy, ktoré smerujú k väčšej ochrane študentov, pedagógov a personálu,“ dodala Kopecká.
Študentka Emma Kováčová už teraz oceňuje systém načítania kariet, ktorý eviduje každého zo študentov. „Aktuálne sa v našej škole nachádzajú vlastne systémy na čítanie ISIC kariet, vďaka ktorým dokáže študent prejsť cez areál vysokej školy, inak by sa tam nedostal,“ vysvetlila. Ministerstvo školstva chce, aby zákon začal platiť od budúceho akademického roka.