Na hlavný obsah

V USA sa stále častejšie protestuje proti Trumpovi: Negatívna atmosféra môže spôsobiť ešte väčšiu vlnu odporu, varuje odborník

Veľmi nepopulárne sú clá, ktoré zvyšujú ekonomickú neistotu.

V USA sa stále častejšie protestuje proti Trumpovi: Negatívna atmosféra môže spôsobiť ešte väčšiu vlnu odporu, varuje odborník
Ľudia v USA protestujú proti politike Donalda Trumpa. Foto: TASR/AP

V Spojených štátoch, ale aj inde vo svete, sa stále častejšie protestuje. Tisícky demonštrantov sa stretávajú na podujatiach s názvom Ruky preč. Protestujú proti prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a jeho spojencovi Elonovi Muskovi.

Mnohé kroky administratívy Donalda Trumpa nie sú medzi Američanmi príliš populárne. “Týka sa to predovšetkým krokov v ekonomickej oblasti. Protesty sa týkajú aj takzvane úsporných opatrení Muskovho Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE). Ide o to, že škrty sú chaotické,“ uviedol amerikanista Jiří Pondělíček.

Veľmi nepopulárne sú clá, ktoré zvyšujú ekonomickú neistotu. “Prirodzene rastie aj sociálne napätie. Čím ďalej tým viac ľudí očakáva, že Spojené štáty spadnú do krízy. S clami vzrastá neistota, niektoré firmy začali prepúšťať. Nemyslím si ale, že by to malo viesť k nejakému otvorenému násiliu,“ skonštatoval Pondělíček.

Protesty môžu poškodiť Donalda Trumpa aj s ohľadom na to, že v roku 2026 sa budú konať voľby do Snemovne a do tretiny Senátu. “V týchto voľbách sa tradične nedarí strane, ktorá má prezidenta,“ ozrejmil amerikanista.

Negatívna atmosféra môže podľa neho znamenať, že vlna odporu bude ešte väčšia a Republikáni nielen že prídu o tesnú väčšinu v Snemovni, ale budú aj napríklad v menšine.

Pondělíček pripomenul, že to zároveň bezprostredne pre Donalda Trumpa nič neznamená. “Americký politický systém je založený na úplnom oddelení exekutívy a legislatívy. Trump má funkčné obdobie, ktoré dokončí. Nie je tam potrebná žiadna dôvera legislatívy,“ vysvetlil.

Aktivizácia pred ďalšími voľbami

Miera, s akou Američania schvaľujú politiku Trumpa, predovšetkým v oblasti ekonomiky, sa výrazne prepadá. “Sú si však logicky vedomí, že žiadne demonštrácie nebudú viesť k pádu vlády tak, ako to poznáme napríklad zo Slovenska a Česka,“ pokračoval Pondělíček.

Zároveň očakáva, že protesty budú pokračovať. Amerikanista si ale nemyslí, že prerastú “do odstránenia prezidenta alebo viceprezidenta.“ Vidí to skôr ako politickú aktivizáciu pre nadchádzajúce voľby, než skutočne snahu sa Donalda Trumpa zbaviť.

Pozrite si celý rozhovor s amerikanistom o protestoch proti Donaldovi Trumpovi z relácie Aktuálne :24:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet