Americký prezident Donald Trump je v úrade sto dní. Vojnu na Ukrajine chcel ukončiť do 24 hodín po nástupe do funkcie. Vyzval Kanadu, aby sa pripojila k USA a povedal, že chce obsadiť Grónsko aj Panamský prieplav. Odborníci tvrdia, že pre clá, ktoré zaviedol, hrozí krajine recesia.
Donald Trump sľuboval Američanom zlaté časy. „Toto bude skutočne zlatý vek Ameriky. To je to, čo musíme mať,“ vyhlásil prezident USA Donald Trump.
Zatiaľ však majú podľa niektorých v Amerike cenu zlata vajíčka. Niekde sa totiž predáva tucet už za 10 dolárov (asi 8,79 eura). „Jedným z Trumpových sľubov bolo znížiť aj ceny vajíčok. Clá však robia pravý opak, veci predražujú,“ ozrejmila prodekanka centra pre globálne záležitosti NYU Carolyn Kissane.
Vojnu na Ukrajine ani na Blízkom východe neukončil, zato však novú vojnu začal – colnú. „Čína, prvý riadok – 67 percent, to sú clá účtované USA vrátane manipulácie s menou,“ začal Trump pri oznamovaní cieľ.
Ako na toto číslo prišiel a aký vzorec pri uvalení ciel zvolil, jasné nie je. Jasné však je, že sa pred nimi neschovali ani tučniaci. Hoci sú jediní obyvatelia Heardových a McDonaldových ostrovov, dostali 20 percent.
„Prvým rizikom ciel je nevyhnutný nárast inflácie. Sú to americkí spotrebitelia, ktorí nesú ich bremeno. Druhým sú finančné trhy. Tie reagujú na deštruktívny vplyv ciel. Tretím je trh s dlhopismi, pretože táto nevyspytateľná politika spôsobuje, že svet stráca dôveru v americký dolár,“ upozornil analytik finančného trhu Daryl Guppy.
Sto dňom Donalda Trumpa v úrade sa v relácii Správy venovala redaktorka Anna Síposová:
Vymyslený expert
Okrem Donalda Trumpa a jeho stratéga Petra Navarra sa žiadny expert, ktorý by clá považoval za dobré, nenašiel. A tak si ho Navarro, aby mal koho citovať, vymyslel a dal mu aj meno Ron Vara. „Trumpovi je jedno, ako bude vyzerať globálny obchodný systém, pokiaľ dokáže odvrátiť bankrot a manipulovať s trhom, aby zarobil peniaze pre svojich priateľov,“ pokračoval Guppy.
Akciové trhy sa tak prepadajú, počet turistov v USA klesá a hoci Trump sľuboval, že zúčtuje s migráciou, za február vyhostil menej ľudí ako Bidenova administratíva vlani v tomto mesiaci.
Stihol tiež niektorým americkým univerzitám stopnúť granty, no jeho pozornosti neunikli ani sprchy. Dekrétom totiž zrušil obmedzenie tlaku vody v nich. „Rád sa osprchujem, aby som sa postaral o svoje krásne vlasy a takto musím v sprche stáť 15 minút, kým sa namočia,“ povedal Trump.
Ako studená sprcha však podľa prieskumov pôsobí na časť Američanov jeho domáca politika. Momentálne s ňou súhlasí 42 percent ľudí.