Na hlavný obsah

Archeológovia a nadšenci na Liptove objavili zvyšky hradiska. Nachádzali sa v ňom rôzne artefakty

Lokalitu pri obci Hybe neprehľadávali náhodou.

Archeológovia a nadšenci na Liptove objavili zvyšky hradiska. Nachádzali sa v ňom rôzne artefakty
Archeológov na túto lokalitu upozornili drevorubači. Foto: STVR

Amatérski nadšenci archeológie objavili na Liptove zvyšky hradiska. Boli v ňom kovové čepele nožov, hroty oštepov, ale aj ostrohy a podkovy z doby železnej. Robili tak pod dohľadom profesionálnych archeológov.

Rúbanisko so zasadenými mladými stromčekmi a za ním hustý les. Neďaleko Biely Váh. Túto lokalitu pri obci Hybe neprehľadávali náhodou. „Pretože na lidarovom leteckom snímkovaní sa objavili také stopy, ktoré evidentne naznačujú, že ide o umelé opevnenie,“ vysvetlil archeológ Krajského pamiatkového úradu v Žiline Martin Furman.

Archeológov na túto lokalitu upozornili drevorubači. Pri ťažbe dreva objavili zvyšky starého obranného valu.

Historickým nálezom na Liptove sa v Správach z regiónov venoval redaktor Milan Velecký:

Zdroj: STVR

„Keď si porovnáme túto novú lokalitu a pozriete si tieto typické nože z doby železnej prehnutého tvaru, alebo hroty kopijí alebo oštepov, tak to je proste identický materiál,“ skonštatoval Fruman.

Pod dohľadom profesionálov

Zaniknuté hradisko prehľadali s detektormi kovov amatérski nadšenci archeológie. Samozrejme, spolu s profesionálmi.

„No stáva sa, keď sme aj normálne, oficiálne, že sa zastavia policajti a prezrú, či máme povolenky,“ uviedol člen spolku Septentrio Jaroslav Uličný. „Ale načierno by človek nešiel, lebo by to nebolo vhodné,“ dodal.

„Pretože používanie detektora kovov na vyhľadávanie archeologických nálezov je trestným činom,“ objasnil Furman. „Samozrejme, my, keď niekde ideme, tak si musíme vybaviť súhlas vlastníka, povolenie, a následne môžeme ísť realizovať prieskum,“ opísal.

Spojenie profesionálov a nadšencov archeológie sa aj tentoraz vyplatilo. V zemi našli čepele nožov, hroty oštepov a iné kovové nálezy z doby železnej aj zo stredoveku. Každý nález zamerali v mape.

„Z toho dôvodu, aby sme vedeli presnú koncentráciu nálezov,“ povedal archeológ Krajského pamiatkového úradu v Žiline. „Je to veľmi dobré na následné priestorové analýzy. Tie nám hovoria niečo o funkcii hradiska,“ dodal.

Archeológovia nálezy spracujú a umiestnia v Liptovskom múzeu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny