Tento týždeň by mala do Spojených štátov pricestovať prvá skupina 50 Afrikáncov, ktorým prezident Donald Trump ponúkol azyl. Šéf Bieleho domu tvrdí, že potomkovia holandských osadníkov čelia v Južnej Afrike prenasledovaniu.
Pretória obvinenia odmieta. V krajine vládol takmer 50 rokov apartheid, teda zriadenie, v ktorom mali belosi všetky práva, no černosi boli segregovaní.
Azylu pre belošských Afrikáncov v relácii Aktuálne :24 USA sa venovala redaktorka STVR Anna Síposová:
Donald Trump vyhlásil vojnu nelegálnym migrantom. Na hraniciach s Mexikom stavia plot, tých, ktorí sa cezeň dostali, sľubuje deportovať. Napriek tomu, že ročne platia na daniach sto miliárd dolárov a robia práce, ktoré miestni odmietajú, sú pre neho kriminálnici.
„Musíme našu krajinu zbaviť všetkých týchto zločincov, ktorým Biden dovolil prísť. Sú to zločinci svetovej triedy, ľudia, ktorí sú šialení, vrahovia, drogovo závislí, díleri drog,“ vyhlásil americký prezident.
Sú však ľudia, ktorým azyl naopak ponúka – belošským obyvateľom Južnej Afriky. „Táto skupina čelí v Južnej Afrike rasovému prenasledovaniu. Vláda im ide zobrať farmy, ktoré vlastnia,“ vyhlásila hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavitt.
Vláda prezidenta Cyrila Ramaphosu, oponuje, že bez náhrady ich vyvlastní len vo výnimočných prípadoch i to, že Afrikánci ju pôvodným obyvateľom kradli. Časť z nich mu však neverí.
Kriminalita bez ohľadu na rasu
Katia Beedenová hovorí o ponuke z Bieleho domu ako o „vypočutej modlitbe“ či „záchrannom lane“. Do Spojených štátov sa chystá aj Hanli Groenewaldová, ktorá je o svojom rozhodnutí rovnako presvedčená.
Do USA sa však nechystajú majitelia fariem, ale tí, ktorí argumentujú rovnako ako obyvatelia juhoamerických krajín, kriminalitou. „Nemyslím si, že existuje nejaký Juhoafričan, ktorého by sa kriminalita nedotkla; či už je čierny, biely, bez ohľadu na rasu,“ skonštatovala Beedenová.
Južná Afrika patrí medzi krajiny s najvyššou kriminalitou na svete. Denne sa v nej odohrá 72 vrážd. No kým zločin sa týka všetkých, majetok je stále takmer výlučne v rukách Afrikáncov. Je ich osem percent, no vlastnia 80 percent všetkého bohatstva v krajine. Do Spojených štátov chce odísť 60-tisíc belošských Juhoafričanov.