Na hlavný obsah

Rezort školstva chce výsledky žiakov zlepšiť aj pomocou digitálnych technológií. Dostanú tisíce tabletov či počítačov

Vybavenie zatiaľ dostalo 700 škôl.

Rezort školstva chce výsledky žiakov zlepšiť aj pomocou digitálnych technológií. Dostanú tisíce tabletov či počítačov
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Lepšie výsledky žiakov v školách chce dosiahnuť rezort aj vďaka digitálnym technológiám. Každá škola v projekte Digi-EDU dostane pre svojich žiakov okrem nových počítačov a interaktívnych tabúl aj softvér. Žiaci ho budú môcť využívať aj doma. Vybavenie zatiaľ dostalo 700 škôl. Problémom môžu byť informačné zručnosti učiteľov.

Pre deti je výučba, počas ktorej sa využívajú nové technológie, ako napríklad interaktívne tabule, zaujímavejšia.


Obnova technológií na slovenských školách je rozdelená do 13 etáp. Peniaze na ňu pôjdu aj z fondov Európskej únie.

„Ide zhruba o 44,5-tisíc kusov techniky. Myslím, že 15-tisíc tabletov, 10,5-tisíc notebookov a necelých desaťtisíc počítačov v kabinetoch výpočtovej techniky. Zároveň dodávame aj softverové licencie,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Digitalizácii vzdelávania sa v Správach venovala redaktorka Dominika Welterová:

Zdroj: STVR

Učitelia motivujú deti, aby využívali nové možnosti napríklad aj prostredníctvom domácich úloh. „V rámci licencií okolo 800-tisíc detí a žiakov majú právo a licenciu nakúpenú a danú nami na to, aby si tento softvér inštalovali aj doma,“ potvrdil generálny tajomník služobného úradu ministerstva školstva Miroslav Kočan.

„Neexistujú výhovorky, keď máš domácu úlohu, napríklad, že nemám word a podobne, hovorím, ale ty word máš, takže deti sú poučené, deti to vedia, aj rodičia sú informovaní, že jeden žiak môže toto používať až na piatich rôznych zariadeniach. Žiaci, keď majú problém, tak je to väčšinou zabudnuté heslo,“ povedala digitálna koordinátorka na Základnej škole na Holíčska 50 v Bratislave Barbora Ivanová.

Softvér, ktorý uľahčí žiakom učenie, je zatiaľ predplatený na tri roky. Aby mohli na školách naplno využívať možnosti digitálneho vzdelávania, je potrebné preškoliť aj učiteľov. Online kurzy zatiaľ absolvovalo 15-tisíc z nich.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko