V areáli bývalého pavlínskeho kláštora v Gombaseku pokračuje archeologický výskum. Ide o poslednú sezónu prác. Ďalšie neodkryté časti by mali ostať nedotknuté pre nasledujúce generácie. Pavlínsky kláštor pochádza z roku 1371.
Aj siedma sezóna vykopávok v bývalom pavlínskom kláštore prináša zaujímavé nálezy. Archeológovia sa zamerali na posledné nepreskúmané miesto v západnom krídle kláštora. Našli napríklad aj bronzové kovanie zo 16. storočia.
„Novým zaujímavým zistením je, že ešte do stojacich murív niekedy v novoveku, možno v 17. storočí, vykopali železiarsku pec, pomerne masívnu, ktorú narušili murivá, ale podľa všetkého je ešte stále pod stojacimi konštrukciami,“ priblížil archeológ Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove Kamil Švaňa.
Archeologickému výskumu v areáli bývalého pavlínskeho kláštora v Gombaseku sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Martina Beshirová:
„Je v pláne, aby sme scelili čo najviac pôdorys kláštora, ktorý môže byť odkrytý. Tým pádom už sme v takých miestnostiach, ktoré slúžili pre mníchov ako buď výrobné priestory alebo na oddych,“ dodal technik archeologického výskumu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach Arpád Balogh.
Vzácna kaplnka
Kým pred ôsmimi rokmi tento areál zarastal trávou, dnes si už návštevníci môžu pozrieť, ako to asi v minulosti vyzeralo.
„Napríklad tie dve vysoké gotické okná, ktoré sa pôvodne zachovali tak na 45 percent, už teraz vidieť v plnej kráse. Pôvodne túto torzálnu stenu všetci interpretovali ako nejaký oltár, pričom ide o bočnú stenu kostola,“ uviedol predseda OZ Sine Metu Ors Orosz.
Jedným z najvzácnejších objavov bola aj oktogonálna kaplnka, ktorá je výnimočná v rámci bývalého Uhorska. V záujme zachovania vzácnej freskovej výzdoby ju plánujú zastrešiť.
Zaniknutý pavlínsky kláštor spolu s Kúriou Andrášiovcov a ziplinovou dráhou sú ďalšími atrakciami neďaleko Gombaseckej jaskyne, ktoré môžu rozvíjať turizmus na Gemeri.