Na hlavný obsah

Slovensko nehlasovalo proti pandemickej dohode, zdôraznil minister Šaško. Opozícia žiada jeho demisiu

Minister avizuje ďalšie iniciatívy v tejto záležitosti.

Slovensko nehlasovalo proti pandemickej dohode, zdôraznil minister Šaško. Opozícia žiada jeho demisiu
Na snímke minister zdravotníctva Kamil Šaško. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovenská republika nehlasovala proti pandemickej dohode. To, že sa pri hlasovaní spolu s ďalšou desiatkou krajín zdržala, dáva možnosť pre ďalšie aktívne kroky. V súvislosti s výsledkom hlasovania na pôde Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). Na sociálnej sieti zároveň avizuje svoje ďalšie iniciatívy v tejto záležitosti.

„Napriek včerajšiemu hlasovaniu sa bude na pôde WHO o dohode naďalej diskutovať, a to aj za účasti Slovenska za rokovacím stolom,“ zdôraznil minister. Pripomenul pritom, že slovenský zástupca pri hlasovaní postupoval v súlade s pozíciou, ktorú väčšinou odsúhlasila vláda SR. Finálna verzia, pripravená na ratifikáciu členskými štátmi, by mala prísť na rad podľa neho v horizonte 12 až 18 mesiacov.

„Až vtedy, po ukončení riadnych rokovaní na medzinárodnej úrovni, k nej prijmeme ako krajina jasnú pozíciu a o definitívnom postoji k pandemickej dohode napokon rozhodnú riadne volení zástupcovia občanov SR, a teda vláda, Národná rada a prezident, nikto iný. Nikto nám teda nič nebude vnucovať,“ upozornil Šaško.

Deklaroval, že v nasledujúcom období bude koaličným partnerom i verejnosti trpezlivo vysvetľovať, že pandemická dohoda neohrozuje suverenitu jednotlivých krajín a nezavádza povinné očkovanie, dokonca explicitne odmieta obmedzovať slobodné rozhodnutie jednotlivca.

„Budem preto vysvetľovať, že cieľom tejto dohody je umožniť členským štátom prístup k najmodernejším vedeckým poznatkom, nástrojom a procesom, ako sa čo najlepšie brániť prípadnej budúcej pandémii,“ zdôraznil Šaško. Chce tiež intenzívne komunikovať aj smerom k zahraničiu záujem Slovenska ostať krajinou, ktorá má úctu k faktom a vedecky overeným postupom.

„V tomto kontexte opäť zdôrazňujem, že očakávam predloženie správy o manažovaní pandémie zo strany splnomocnenca vlády, nie však formou článkov, ale riadnym, profesionálnym a nespochybniteľným spôsobom,“ dodal minister zdravotníctva.

Avizoval pozitívnu správu

Avizoval tiež, že na budúci týždeň chce predstaviť zásadnú a pozitívnu správu v oblasti liekovej politiky.

WHO v utorok (20. 5.) v Ženeve na svojom výročnom zasadnutí formálne prijala medzinárodnú dohodu o prevencii a kontrole pandémií. Schváleniu dohody na utorkovom zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia predchádzalo v pondelok (19. 5.) večer hlasovanie na Výbore A tohto zhromaždenia o uznesení odporúčajúcom zhromaždeniu prijatie pandemickej dohody.

Uznesenie bolo prijaté hlasmi 124 štátov. Žiadna krajina nehlasovala proti, zdržalo sa však 11 štátov vrátane Iránu, Izraela, Ruska, Talianska, Slovenska a Poľska.

Opozícia žiada demisiu

Opozičné hnutie Slovensko a SaS vyzývajú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby podal demisiu. Dôvodom je postoj SR pri schvaľovaní globálnej pandemickej dohody Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Zároveň poukázali na viaceré výhody, o ktoré Slovensko svojím postojom prišlo.

„Keďže autorom pôvodného stanoviska za SR je minister zdravotníctva Kamil Šaško a výsledok hlasovania je, že stanovisko ministra zdravotníctva, teda zodpovedného ministra za postoj SR, bolo na hlasovaní hodené do koša, bolo odmietnuté, je najvyšší čas, aby minister zdravotníctva vyvodil politickú zodpovednosť voči sebe,“ uviedol poslanec parlamentu Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí a KÚ) na utorkovej tlačovej konferencii.

Predseda SaS Branislav Gröhling označil výsledok pri schvaľovaní pandemickej dohody za diplomatické fiasko a jasný dôkaz toho, že ministerstvo zdravotníctva riadi splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár a nie Šaško. „Ten by mal s okamžitou platnosťou podať demisiu,“ apeloval Gröhling.

Hnutie Slovensko zároveň upozornilo na rokovací poriadok vlády. Podľa neho musí pri hlasovaní per rollam platiť jednoznačná zhoda a všetci členovia vlády museli s návrhom uznesenia súhlasiť. Líder hnutia Igor Matovič doplnil, že ak bol Šaško konzistentný, prišiel na rokovanie vlády v Handlovej s návrhom podporiť pandemickú dohodu, ktorá však nakoniec podporená nebola.

„Keďže rokovací poriadok hovorí jednoznačne v článku 10, že ak by akákoľvek taká zmena bola, musí prísť k riadnemu rokovaniu, niekto tu spáchal vedomý podvod,“ vyhlásil Matovič. Na podvode sa podľa neho podieľal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) aj Šaško.

Premiér SR Robert Fico v sobotu (17. 5.) informoval o tom, že vláda rozhodla, aby SR pandemickú dohodu nepodporila. Koaličná strana Hlas-SD ani Šaško následne nepodporovali návrh, aby Slovensko odmietlo pandemickú dohodu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko