Na hlavný obsah

Slovensko v rebríčku slobody médií kleslo o deväť miest na 38. priečku. Prvé je Nórsko, na konci Eritrea

Rebríček hodnotil 180 krajín.

Slovensko v rebríčku slobody médií kleslo o deväť miest na 38. priečku. Prvé je Nórsko, na konci Eritrea
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Slovensko sa v aktuálnom rebríčku slobody tlače prepadlo o deväť miest a skončilo 38. zo 180 hodnotených krajín. Uviedla to organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Tak ako pred rokom sa prvé umiestnilo Nórsko, najhoršie hodnotená zostáva Eritrea. Česká republika si medziročne polepšila o sedem miest a je desiata.

Fyzické útoky na novinárov sú síce najviditeľnejšie porušenie slobody tlače, závažný a skrytejší problém ale predstavuje ekonomický tlak, varuje RSF. Ekonomický ukazovateľ Svetového indexu slobody tlače RSF v roku 2025 klesol na doteraz najnižšiu úroveň. RSF vôbec prvýkrát hodnotí svetový stav slobody tlače ako „v ťažkej situácii“.

Na čelných miestach rebríčka slobody tlače tento rok Nórsko dopĺňajú Estónsko, Holandsko a Švédsko. Do prvej desiatky sa okrem Česka vošli tiež Fínsko, Dánsko, Írsko, Portugalsko a Švajčiarsko. Spojené štáty klesli o dve pozície na 57. miesto. Rusko sa prepadlo o deväť miest a je teraz 171.

Sloboda tlače znepokojujúco upadá v mnohých častiach sveta a ekonomický tlak je významný faktor, ktorý sa často podceňuje, tvrdí RSF. Financovanie verejnoprávnych médií sa stalo rozhodujúcim testom, ako krajiny podporujú svoje mediálne prostredie. Na Slovensku podľa nej zažívajú verejnoprávne médiá existenčnú krízu pre rozpočtové škrty a politickú kontrolu.

Veľmi vážny stav v 42 krajinách

Katastrofálna je podľa organizácie situácia v Palestíne, ktorá je v rebríčku na 163. pozícii. Izraelská armáda v Pásme Gazy zabila takmer 200 novinárov, zničila sídla médií a na enkláve uvalila viac ako 18 mesiacov trvajúcu blokádu, uvádza RSF. Izrael sa prepadol o 11 miest na 112. pozíciu.

Palestína je podľa RSF medzi 42 krajinami, kde stav slobody tlače klasifikuje ako „veľmi vážny“. V takto klasifikovaných oblastiach, kde žije vyše polovica svetovej populácie, chýba sloboda tlače a novinárska profesia je obzvlášť nebezpečná. Do tejto kategórie sa tento rok nanovo zaradil napríklad Hongkong.

Nevídanej ekonomickej kríze umocnenej náhlym zmrazením americkej finančnej pomoci a rastúcim vplyvom ruskej propagandy čelia nezávislé médiá v Európe a Strednej Ázii, konštatuje organizácia.

Upozorňuje na kroky USA

Zraniteľný sektor ešte oslabilo najmä pozastavenie financovania Rádia Slobodná Európa / Rádia Sloboda (RFE/RL) a americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V prípade Ukrajiny, ktorá je v rebríčku na 62. mieste, približne 90 percent spravodajských redakcií prežíva vďaka dotáciám, primárne tým od Spojených štátov, uvádza RSF, podľa ktorej odobratie tejto pomoci ohrozuje spoľahlivé spravodajstvo o ruských vojnových zločinoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko