Na hlavný obsah

V najstaršom meste oboch amerických kontinentov objavili 5-tisícročný hrob. Ukazuje, aké postavenie mali ženy v caralskej kultúre

Žena mohla zomrieť vo veku 20 až 35 rokov.

Archeológovia na pobreží Peru objavili 5-tisíc rokov staré pozostatky ženy, ktorá možno patrila k najvyšším vrstvám starovekej caralskej civilizácie. Nález podľa archeológov dokazuje dôležité postavenie žien v tomto starovekom meste. Informuje o tom agentúra Reuters.

Mesto Caral, ktoré sa nachádza na pobreží Tichého oceánu zhruba 180 kilometrov od peruánskej metropoly Limy, sa považuje za najstaršie mesto oboch amerických kontinentov. Existovalo v rovnakej dobe ako staroveké egyptské, čínske a sumerské civilizácie. Na rozdiel od nich sa však podľa vedcov vyvíjalo v úplnej izolácii.

Oblasť Aspero v Carale, kde bola hrobka nájdená, sa predtým využívala ako mestské smetisko.

„Toto bol dôležitý pohreb, lebo sú tu prvky, ktoré zodpovedajú žene vysokého postavenia,“ povedal archeológ David Palomino. Poukázal na spôsob, ako bola mŕtvola zabalená, a na to, ako zostala zachovaná jej pokožka, vlasy a nechty.

Telo ženy, ktorá mohla zomrieť vo veku 20 až 35 rokov, bolo nájdené s plášťom z modrého a hnedého peria. To mohlo pochádzať z amazonského vtáctva, napríklad z papagája ary, uviedol Palomino. Hrob bol obklopený košíkmi s obetami, vázami, tekvicami a zobákom tukana.

Nález podľa archeológa ukazuje, že nielen muži mali v tejto civilizácii dôležitú úlohu. „Týkalo sa to aj žien,“ povedal. Presný dátum pohrebu vedci nevedia určiť. Caralská kultúra existovala v období asi 3-tisíc rokov pred naším letopočtom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet