Drvivá väčšina poslancov Európskeho parlamentu (EP) v utorok (8. 7.) podporila zavedenie eura v Bulharsku od 1. januára budúceho roka. Po potvrdení zo strany členských štátov sa Bulharsko stane 21. členom eurozóny. Posledný štát, ktorý prijal spoločnú európsku menu, bolo v roku 2023 Chorvátsko.
Plénum EP v Štrasburgu v utorok 531 hlasmi prijalo stanovisko, ktoré potvrdzuje, že Bulharsko spĺňa kritériá na prijatie eura. Šesťdesiatdeväť poslancov hlasovalo proti a 79 ďalších sa zdržalo.
Spravodajkyňa stanoviska Eva Maydellová z klubu európskych ľudovcov pred hlasovaním uviedla, že prijatie eura je kľúčom k budúcnosti Bulharska.
O tom, či určitá krajina môže zaviesť euro, rozhoduje Rada EÚ, ktorá zastupuje členské štáty. Rada prijme takéto rozhodnutie na návrh Európskej komisie (EK). Po prijatí odporúčaní členských štátov eurozóny, po porade s Európskym parlamentom a po prerokovaní v Európskej rade.
Komisia v júni dospela k záveru, že Sofia splnila všetky štyri konvergenčné kritériá, ktoré Brusel pri posudzovaní pripravenosti na prijatie spoločnej meny používa. Týkajú sa stavu verejných financií, úrokových sadzieb, cenovej stability a výmenného kurzu.
Zavedenie eura finálne odsúhlasili ministri financií EÚ
Zavedenie eura v Bulharsku finálne odhlasovali ministri financií EÚ na svojom rokovaní v Bruseli. Pri tomto hlasovaní stačil súhlas kvalifikovanej väčšiny.
„Rada dnes prijala posledné tri právne akty potrebné na to, aby Bulharsko k 1. januáru 2026 zaviedlo euro. Týmto je dokončený proces, vďaka ktorému sa Bulharsko stane 21. členom eurozóny a bude môcť od budúceho roka využívať spoločné meny EÚ, „stojí vo vyhlásení Rady EÚ, ktorá zastupuje členské štáty.
Jeden z troch právnych aktov stanovuje výmenný kurz medzi eurom a bulharským levom na 1,95583 leva za jedno euro.
Euro teraz používa zhruba 347 miliónov Európanov v 20 krajinách. Stať sa členom eurozóny znamená okrem používania eurobankoviek a euromincí aj to, že krajina získa miesto v Rade guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB).
Časť ekonómov tvrdí, že Bulharsko, ktorého mena je už dávno naviazaná na euro, priláka viac zahraničných investícií, keď prijme spoločnú menu. Navyše by sa podľa nich zlepšilo hodnotenie úverovej spoľahlivosti Bulharska, čo by mohlo krajine napríklad zlacniť obsluhu štátneho dlhu.